banner564
banner556

Girişim talep edildi

CTP, Spehar ile online gerçekleştirdikleri görüşmede, Kıbrıs sorununda gelinen son noktayı değerlendirdi

Girişim talep edildi

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman ile CTP Girne Milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri Fikri Toros’un BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile online gerçekleştirdikleri görüşmede, Kıbrıs sorununda gelinen son nokta, gelecek ay BM himayesinde yapılması planlanan gayri resmi 5’li toplantı ve AB’nin pandemi sürecinde üye ülkelere yaptığı mali yardımlar ve aşı konuları değerlendirildi.
Yapılan açıklamaya göre; dün saat 11.00’de gerçekleşen toplantıda CTP yetkilileri, Avrupa Birliği’nin Mali Yardım Protokolü haricinde, pandemi ile mücadele eden üye ülkelere sağladığı katkıdan Kıbrıslı Türklerin de faydalanması için BM’den AB nezdinde girişim yapmasını talep etti.
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türklere sağladığı Mali Yardım Tüzüğü’nün haricinde de pandemiyle mücadele eden ülkelere ek kaynak sağladığını, bu kaynaktan Kıbrıs Türk toplumunun da yararlanması gerektiğini Özel Temsilci Spehar’a aktardı. Bu paketin tüm üye ülkelere sağlandığını dile getiren Erhürman, Kıbrıslı Türklerin de bu paketten yararlanabilmeleri için BM’den AB nezdinde bu konuda girişim yapmasını talep etti.
Yeni tip Coronavirüs ile mücadelede aşının önemine işaret eden Erhürman, şu ana kadar AB’den Kıbrıs’a 57 bin dozluk aşı gönderildiğini, bunlardan sadece 4 bin 600 dozluk miktarın Kıbrıs’ın kuzeyine teslim edildiği bilgisini aktararak, bu rakamın mutabık kalınan yüzde 20’lik oranın çok altında olduğunu Spehar’a söyledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465