banner493

Ciddi bir uyarı

Özdenefe, hükümetin; turizm için hazırlık kapsamında, aşı sertifikası ve aşı pasaportu konusunda adım atmadığını söyledi

Ciddi bir uyarı
banner432

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe, hükümetin, turizm için hazırlık kapsamında, aşı sertifikası, aşı pasaportu ve online(çevrimiçi) aşı kontrol mekanizmaları konusunda adım atmadığını savunarak, bunu eleştirdi.
Özdenefe yaptığı yazılı açıklamada, belirli koşullarla yurt dışı seyahatlerin başlamasına çok kısa bir süre kaldığını, ülkelerin kapılarını açmasıyla turizmin iyi bir ivme ile başlayacağına inandığını belirtti.

banner499
Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren Güney Kıbrıs’ı ziyaret edecek olan Covid-19 aşılarını tamamlayanlar için tüm kısıtlamalarını kardırma kararı alması yanında İsrail ile de karşılıklı seyahatler için anlaşma imzaladığını kaydeden Özdenefe, “Açıkça görülmektedir ki, önemli gelir kaynaklarının başında turizmin geldiği ülkelerde; aşı sertifikası, aşı pasaportu ve online aşı kontrol mekanizmaları gibi uygulamalar için tüm hazırlıklar yapılmış ve bu ülkeler yeni döneme hazır hale gelmişlerdir. Ne yazık ki, ülkemizde bu konuda bazı sivil toplum kuruluşlarının kendi inisiyatifleri ile yürüttükleri çalışmalar haricinde hükümetin ön ayak olduğu hiç bir hazırlık yapılmamaktadır” dedi.
Hükümeti plansız hareket etmekle suçlayan Özdenefe,  “Ülkeyi yönetenlerin vizyonsuzluğu, aşılama sonrası sürece hazırlık için kullanılması gereken bu çok önemli sürecin ve fırsatın da kaybedilmesine sebep olmaktadır” dedi.
Hükümetin aşılama programının bulunmadığını, aşılamanın ne zaman tamamlanacağının belli olmadığını, aşı olanların listesinin tam olarak tutulmadığını ve dijital ortama henüz aktarılmadığını ve bunların düzeltilmesi gerektiğini belirten Özdenefe, dünyada geçerliliği olacak aşı sertifikasının olması, aşılarını tamamlamış kişilerin Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etme şartlarının belirlenmesi gerektiğini kaydetti. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner465

banner460