Haber umutlandırdı

Moderna'nın Coronavirüs aşısının yılsonunda hazır olabileceği belirtildi

Haber umutlandırdı

ABD’nin önde gelen bilim insanlarından Fauci, Moderna’nın geliştirdiği yeni tip Coronavirüs aşısının Temmuz sonunda üçüncü aşama klinik deneylere başlayacağını ve aşının yıl sonunda kullanıma hazır olabileceğini söyledi. 200’ün üzerindeki ülkede ve bölgede görülen yeni tip Coronavirüs pandemesi nedeniyle enfekte olanların sayısı 12 milyon 260 bine yaklaşırken, 554 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. Küresel salgın nedeniyle 135 binden fazla insanın öldüğü ABD’den ise umutlandıran bir haber geldi. Reuters’ta yer alan haber göre, ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Antonio S. Fauci, Moderna tarafından geliştiren Covid-19 aşısının Temmuz ayı sonuna kadar üçüncü aşama insan deneylerine geçmesinin muhtemel olduğunu açıkladı.
Diğer taraftan Fauci, her şey belirlendiği gibi ilerlemesi halinde bu yılın sonunda ya da  2021'in başında aşının kullanıma hazır olacağını umduğunu söyledi.
Öte yandan, dünyada Coronavirüs için ilk kez aşı geliştirmeye başlayan ABD’li ilaç şirketi Moderna’nın deneysel aşısı Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından mayıs ayında hızlı takip listesine alındı. Hızlı takip, FDA tarafından ciddi veya yaşamı tehdit eden bir durumu tedavi eden ve karşılanmamış bir tıbbi ihtiyacı karşılayan ilaçların onaylanması için gereken sürenin “kısaltılması” anlamına geliyor. ABD’de Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün başında bulunan Antonio S. Fauci, daha önce yaptığı açıklamada, “Aşının güvenli olduğundan gelecek sonbaharda emin olacağız” demişti.

Dünya çapında geliştirilen 135 Corona aşısı var
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) açıklamasına göre dünyada şu anda geliştirme aşamasında bulunan 135 Coronavirüs aşısını bulunuyor. Bunlardan ABD’de Moderna, İngiltere’de Oxford Üniversitesi ve en az 6’sı Çin tarafından geliştiren bir düzinesinin insan deneylerine başladığı biliniyor.
 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460