banner564

İki ay içinde yargılanacak

Güneyden kokain getiren Dedeoğlu ile suç ortağı Güder teminatla serbest kaldı; Betül cezaevine gönderildi

İki ay içinde yargılanacak
banner598

Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a kokain ithal eden 42 yaşındaki Murat Dedeoğlu, suç ortağı olduğu iddia edilen 38 yaşındaki Betül Hadutoğlu, uyuşturucu parasını temin eden İbrahim Güder hakkındaki soruşturma tamamlandı. Zanlılar dün teminat talebiyle mahkemeye çıkarıldı.
Soruşturmayı yapan polis,  10 Ekim 2023 tarihinde zanlı Murat Dedeoğlu’nun Güney Kıbrıs’ta olduğuna ve Kuzey Kıbrıs’a uyuşturucu getireceğine dair ihbar aldıklarını söyledi. 
Polis, aynı gün Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü Ekipleri’nin Lefkoşa’da bulunan Metehan Sınır Kapısı’nda bekleyişe geçtiğini açıkladı.
 Polis, zanlının ülkeye giriş yaptığı esnada alıkonulduğunu belirtti. Polis memuru, zanlının üzerinde yapılan aramada yaklaşık 22 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunduğunu açıkladı. 

Çantasında uyuşturucu bulundu
Polis memuru, Metehan Sınır Kapısı yakınlarında zanlıyı beklediği tespit edilen Betül Hadutoğlu’nun da üzerinde arama yapıldığını söyledi.
Polis, yapılan aramada zanlının çantasında uyuşturucu madde olduğuna inanılan bir gram beyaz toz ele geçirildiğini açıkladı. 
Polis memuru, her iki zanlının da itiraf nitelikli gönüllü ifade verdiklerini söyledi. 
Polis, yapılan soruşturma sonucu İbrahim Güder’in Murat Dedeoğlu’nun 700 euro verdiğini ve onun yönlendirmesi ile Dedeoğlu’nun güneye gidip, uyuşturucu aldığının belirlendiğini söyledi. Polis, zanlı Güder’in 11 Ekim’de tutuklandığını belirtti. 
Polis, Dedeoğlu’nun güneyden aldığı 22 gram kokainin 2 gramını kendisine, 20 gramını Güder’e vereceğini itiraf ettiğini açıkladı. 

Yasal statüsü yok
Polis, Dedeoğlu’nun 2 gram kokain alıp, uyuşturucunun bir miktarını zanlı Hadutoğlu ile birlikte içtiğini söylediğini aktardı.  Polis, zanlılardan Betül Hadutoğlu’nun 2023 yılı Mayıs ayından beri ülkede kaçak olduğunu, diğer iki zanlının ise hem KKTC hem de İngiliz vatandaşı olduğunu belirterek, teminat talep etti.
Mahkeme,  yasal statüsü olmayan Betül Hadutoğlu’nu 2 ayı aşmayacak süreyle cezaevinde gönderdi. Mahkeme, diğer iki zanlının ise 20’er bin TL nakit teminat yatırması ve birer kefilin 4000’er bin TL kefalet senedi imzalaması şartları ile tutuksuz yargı kararı verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474