banner493

İngiltere'den gelişler yazboz tahtası!

İngiltere’den geleceklere karantina süreci 14 günden 7’ye düşürüldü ama test sayısı 3’e çıkarıldı

İngiltere'den gelişler yazboz tahtası!
banner432

Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi,  kuzeyden-güneye ve ülkeye girişlerle ilgili yeni kararlar aldı. İngiltere’den geleceklere karantina süreci 14 günden 7’ye düşürüldü ama test sayısı 3’e çıkarıldı. İngiltere’den gelecekler ilk testi yanlarında getirecek, ikinci testi Ercan’a indiğinde,  üçüncü testi de 7 günlük karantinanın ardından yaptıracak.
Ayrıca güneye gidiş-gelişlerle ilgili de karar alındı. Güneye geçişler ve güneyden gelişlerde sadece bir kez PCR testi istenecek sonra rastgele test yapılacak.
Alınan kararlar şöyle: “Güneye gidişlerde, güneyde çalışanlar, öğrenciler, güneyde tedavi gören kişiler, 15 günde bir PCR testlerini yaptırmak koşulu ile gidiş gelişlerini sürdürebileceklerdir.
Bu kural, son 14 günde ada dışına çıkmış olmamak koşulu ile geçerlidir.
Son 14 günde güneyden veya kuzeyden ada dışına çıkmış olanlara gittikleri ülkenin bulunduğu kategoriye ait kurallar uygulanacaktır.
Bu uygulamanın kontrolü ve uygulamasının 21 Temmuz 2020 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Pile’de ikamet eden tüm vatandaşlarımız, ilk geçişlerinde bir defaya mahsus Covid- 19 negatif test sonucu göstermek kaydıyla Pile’ye veya Pile’den kuzeye sürekli geçiş yapabileceklerdir.
Bu grubun dışında Güney Kıbrıs’a geçen KKTC vatandaşları ve Güney Kıbrıs’tan gelen kişiler son 14 günden beri adada olmaları koşulu ile sadece bir kez PCR testi yaptırıp gidiş gelişlerine devam edebilecektir. Bu kişilere randomize PCR testleri yapılacaktır.

banner499
KKTC’den beş günden (beşinci gün dahil) kısa süre ile Türkiye’ye gidip gelecek kişiler adaya girişte ve girdikten beş gün sonra iki kez PCR yaptırmak sureti ile yolculuklarını yapabileceklerdir.
Bu kişiler ülkeye girdikten sonraki beşinci ile yedinci gün arasında Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne gelerek ikinci PCR numunelerini vereceklerdir.
KKTC’ye Güney Kıbrıs üzerinden giriş yapmak isteyen KKTC vatandaşları ile yabancı uyruklu şahıslar, yürürlükteki mevzuata göre ülkeye girişleri sırasında PCR testi yaptırmak zorunda olanlar sadece Metehan veya Beyarmudu sınır kapılarından geçiş yapabileceklerdir.”
“A kategorisinde olan ülkeler son 72 saat içerisinde yapılmış PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri halinde karantina olmaksızın ülkeye giriş yapabileceklerdir. Ancak PCR sonucu ibraz edemeyen yolcuların PCR testlerinin bakanlığımızca yapılması ve sonuçları çıkıncaya kadar karantina altında tutulmaları, yapılan test ve karantina ücretleri ile ilgili yolcu tarafından karşılanması zorunludur.

Karantina süresi kısaltıldı
“İngiltere’nin vaka sayısındaki azalma dikkate alındığında, bu ülkeden adaya uçuşların 16 Temmuz 2020 tarihinde başlayabileceği öngörülmektedir. 16 Temmuz’dan itibaren İngiltere’den adaya gelecek kişiler ülkeden çıkmadan en az üç en fazla beş gün önce PCR testi yaptırarak, negatif PCR sonucu ile adaya girebilecekler.
Girişte 2. PCR testleri yapılarak, 7 günlük karantinaya alınacaklardır.
Karantina bitiminde ise 3. PCR testlerini yaptırmak sureti ile karantinadan çıkacaklardır.
C kategorisindeki ülkelerden gelecekler için 72-120 saat önce yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu KKTC’ye girişlerinde belgeleme zorunluluğu vardır. Bu kişilere ülkeye girişlerinde 2. PCR testi yapılacak ve 14 gün süreyle Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği bir karantina merkezinde karantina uygulaması yapılacaktır.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 10 ay Önce

Önlem alınıyor ama hala beğenilmiyor ne güzel işte 3 tane test daha ne ya daha ne korkarak yaşanmaz psikolojimize yazık ederiz gayet güzel önlem daha ne olsun hiç test olmasa yine yaygara kopacak

banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460