banner493

İsterse el koyabilir

Güneydeki ‘Tüketim Vergi Yasası’ uyarınca Rum gümrüğünün araçlarda yakıt denetim yetkisi olduğu açıklandı

İsterse el koyabilir
banner432

 Rum Gümrük Dairesi’nin, sınır kapılarında Kıbrıslı Rumların araçlarında yaptığı yakıt kontrolleri ciddi tartışmalara yol açtı. 

   Tüketim vergisi kanununa göre; Gümrük Dairesi çalışanlarına herhangi bir aracı durdurup bunu kontrol etme ve laboratuvar testi için örnek alma yetkisi tanınmakta olduğunu yazan gazete, bu yetkinin, müsadereye tabi tutulan araca kadar uzanmakta olduğunu belirtti.
   Gümrük mevzuatına göre, Kuzey Kıbrıs’ta satışa sunulan dizel yakıt içerisindeki sülfür içeriğinin, Rum Yönetimi’ndeki belirlenmiş limitlerden yüksek olduğunu iddia eden gazete, Rum Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı tarafından yayımlanan kararnamelerle belirlenen ve Güney Kıbrıs’ta muhafaza edilen standartlara uymayan petrol ve akaryakıt ticareti ve/veya kullanımıyla birlikte, ilgili yasanın hükümlerinin de ihlal edilmekte olduğunu öne sürdü.

Gazetelerin manşetlerinde

   Yalnızca akaryakıt ticareti yapmaya çalışacak olanlarla ilgili kovuşturma yapılacağını yazan Alithia gazetesi, “Sahte Yakıt Alarmı Hükümsüz” başlıklı haberinde, Rum Başsavcısından uzman görüşü alan Rum Gümrük Dairesi’nin, şahsi kullanım amaçlı olanlarda da olmak üzere, Rumların araçlarında araştırmalar yapılacağını açıkladığını anımsattı.
   Habere geniş yer ayıran gazete, Rum Gümrük Dairesi’nin Kuzey Kıbrıs’tan petrol ve akaryakıt taşınmasıyla ilgili kontroller gerçekleştirme kararının, sınır kapılarında, Rumların araçlarının geçişlerinde saatlerce gecikmeler yaşanmasının da aralarında bulunduğu birçok probleme neden olduğunu kaydetti.
   Yapılan kontrollerin, yalnızca akaryakıt ticaretiyle değil, şahsi kullanıma tabi araçların Kuzey Kıbrıs’tan akaryakıt tedarik etmesiyle de alakalı olduğunu ve bunun insanların tepkisine neden olduğunu yazan gazete, araçlarda kontrol yapılması kararının, Rum Başsavcısı’nın ilgili uzman görüşünün akabinde alındığını belirtti.

Başsavcı’nın görüşü

    Rum Gümrük Dairesi Müdürü Dimitrios Hacıkostis’in, bu gibi durumların Yeşil Hat Tüzüğü temelinde doğru bir şekilde ele alınmasının belirlenmesi amacıyla, Kuzey Kıbrıs’tan şahsi ve/veya iş amaçlarıyla akaryakıt alınmasıyla ilgili durumların ele alınmasına yönelik, Başsavcı Kostas Kliridis’ten günler öncesinde hukuki görüş istediğini yazan gazete, Başsavcının görüşünün, herkesin kontrole tabi tutulması şeklinde olduğunu iletti.
   Gazeteye göre açıklamasında, tepkilerin yanlış olduğunu dile getiren Hacıkostis, Kuzey Kıbrıs’tan akaryakıt taşınmasıyla ilgili kontrollerin uzun yıllardır yapıldığını ve 2003’ten bu yana bazı kişilerin yakıt satın aldığını tespit ettiklerini, böylece kontroller yapmaya başladıklarını belirtti.
   Kuzey Kıbrıs’ta son yıllarda var olan yüksek akaryakıt fiyatlarına bağlı olarak, kontrol yapmak için sebep olmadığını, çünkü Rumların Kuzey Kıbrıs’tan yakıt alması için sebep olmadığını dile getiren Hacıkostis, şimdi ise Kuzey’deki akaryakıtın daha ucuza gelmesinden dolayı, bazı kişilerin Kuzey Kıbrıs’tan akaryakıt aldığını belirtti.
   Kontrollerin yalnızca dizel değil, bütün yakıtlarla alakalı olduğunu da dile getiren Hacıkostis, yapılan kontrollerde 14 vakada akaryakıta el konulduğunu ve bunlardan bazılarının yanında, Güney Kıbrıs’a akaryakıt götürmek için ekstra bidonlar bulundurduğunu belirtti.
   Güney Kıbrıs’a geçen Kıbrıs Türk araçlarıyla ilgili bir soru üzerine ise Hacıkostis,  bütün konuların, Gümrük Dairesi müdürlüğündeki toplantıda ele alınacağını ifade etti. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner473

banner460