banner493

Karantina kararı: tadı kaçtı

Sağlık Bakanlığı ülkeye girişlerle ilgili kuralları 24 saat içinde iki kez değişti; Türkiye ve İngiltere’den gelenlere 7 gün karantina uygulanmasını kararlaştırdı

Karantina kararı:  tadı kaçtı
banner432

  Ülkemizde Coronavirüs vaka sayısının artması nedeniyle yeni önlemleri kamuoyu ile paylaşan KKTC hükümeti, aradan 24 saat geçmeden ‘karantinasız’ girişlerle ilgili tavır değişikliği yaptı. Buna göre; çift PCR sonucu negatif çıkan ve adaya 3 günlük süre için gelenlere de 7 gün karantina uygulanacak.
  Sağlık Bakanlığı’nın, 24 saat içinde karar değişikliğine gitmesinde, facebook üzerinden yürütülen ‘kapanma’ baskılarının etkili olduğu belirtiliyor. Ekonomik çevreler de hükümetin seçim korkusuyla karar almasını eleştiriyor.
İşte Sağlık Bakanlığı tarafından alınan yeni kararlar;
1. A) Ülkemize B Grubu ülkelerden gelen kişiler (Türkiye ve İngiltere dahil) arasından vaka sayısının giderek artması ve yerel bulaşın da buna bağlı olarak artış göstermesi ve sağlık sistemimizin yükünü artırmamak adına komitemiz 07 Eylül 2020 tarihinden itibaren başlamak kaydı ile adamıza gelecek herkesin 7 gün süre ile karantinada kalmasına karar vermiştir. (Maliye Bakanlığı tarafından sağlanacak Sağlık Bakanlığı ve güvenlik güçleri tarafından denetlenecek karantina merkezlerinde) Uygulama 06 Eylül 2020 saat 23.59 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ve 20 Eylül 2020 saat:23.59 da sona erecektir. Bu uygulamanın bitiş tarihinde yeniden durum değerlendirilmesi yapılacaktır. 
B) Resmi görevli olarak KKTC 'den Türkiye 'ye gidecek veya resmi görev için Türkiye’den KKTC’ye gelecek kişiler 72 saat içinde gerekli önlemleri uygulayarak görevlerini tamamlayıp ülkelerine dönmeleri durumunda karantinaya alınmayacaklardır.
C)Yükseköğrenim nedeniyle KKTC’ye gelecek öğrenciler de bu süreçte 7 gün süre ile üniversitenin belirlediği yurt veya otellerde izole olacaklardır.
D) Sağlık nedenleri ile yurt dışına gidenlerin karantina uygulamaları Sağlık Bakanlığı’na müracaat etmeleri halinde değerlendirilecektir.” 

İşletmelere kapatma cezası verilebilir

banner499
“E) C kategorisindeki ülkelerden gelecekler için PCR süresinde değişiklik yapılmıştır. Buna göre ülkemize gelecek kişiler uçağa biniş tarihinden önceki 0-120 saat içerisinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu KKTC’ye girişlerinde görevlilere vererek ülkeye girebileceklerdir. Bu kişilere ülkeye girişlerinde 14 gün süre ile belirlenen karantina merkezlerinde karantina uygulaması yapılacaktır. Bu kişilere PCR testi de yapılabilecektir.    
2. Son günlerde Vadili, İnönü ve Akdoğan bölgelerinde yoğun yerel bulaşın görülmesi nedeniyle 07 Eylül 2020 tarihinden itibaren (07 Eylül 2020 tarihi dahil) 20 Eylül 2020 tarihine kadar (20 Eylül 2020 tarihi dahil) 14 gün süre ile düğünler, toplantılar vb. toplu organizasyonlar yasaklanmıştır. Bu bölgedeki tüm okulların açılması da 14 gün süre ile ertelenmiştir.
3. A) Açık alanlarda düzenlenen eğlencelerde sosyal mesafe ile ilgili yapılan tüm uyarılara rağmen bu kurallara uyulmadığı görülmektedir. Bu nedenle Beach Club, doğum günü kutlaması, kına gecesi vb. benzeri eğlencelerin yapılacak denetimlerde kurallara uyulmaması halinde işletmelerin kapatılmasına karar verilmiştir. 
B)Ayrıca düğünler ve açık havada düzenlenen benzeri organizasyonlarda uyulması gereken kurallar kılavuzuna uyulmaması durumunda düğünlere de kısıtlama getirilecektir. 
4. Restoran, cafe ve yemek hizmeti veren yerler hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymaları kaydı ile hizmet vermeye devam edeceklerdir. Bu hizmetlerin belirlenen kurallara uymamaları halinde kapatılmaları gündeme gelecektir.
5. Taşımacılık sektörü ile ilgili alınacak tedbirler; sürücü bölümü bir aparat ile yolculardan ayrılmalıdır. Bu arada camlar açık olmalı, klima kullanılmamalı ve araçtaki herkes maske takmalıdır. Yolcuların tarih bazında isim- soy isim ve adres kayıtları da tutulmalıdır.” 

Bazıları muaf olacak
“Ülkemize girişlerde B Kategorisinden gelen kişilerden istenen PCR testleri ile ilgili uygulamalarda bir değişiklik yapılmamıştır. Söz konusu karantina ücretlerinden aşağıda belirtilen kişiler muaf tutulacaktır:
“Öğrenci olarak ülkemize giriş yapacak kişiler, 6 Eylül 2020 tarihinden önce yurt dışına giden kişiler, Sağlık nedeniyle Türkiye’ye giden hastalar ve görevli olarak gönderilen personel.” 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 10:27

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Remzi iskele
Remzi iskele - 9 ay Önce

madem adaya her gelen 7 veya 14 gun karantinaya alınacak, o zaman kapatın ulkeyi 1 ay komple , memurlara maaş odenmesin ,özel sektör çalışanları gibi ayni mağduriyeti yaşasınlar, tuzu kuru olanlar o zaman nasıl konuşuyorlar görelim, karni tok olanların, acların halinden anlıyorlar mi görelim.

Turkish power
Turkish power - 9 ay Önce

Butun dunya suru bagisikligina gecti siz hala covid covid oneriler:1)yurtdisinda calisan kktc kokenli doktorlar 3 5 ayligina kktcye donup vatanlari icin gonullu calismali2)kktc li siyasiler gelen paralari cebellezi etmek yerine 50 yildir altyapi uretim vs yonlendirmeliydi3)calisanlar 13. maas grev protesto yarim gun calisma ab rum hayranligi yerine onlerindeki ise milliyetci kafayla sarilmali4)devlet hastanelerinde ogleden sonra doktor bulamayip tahlil yaptiramayip ozel hastane laboratuar pesinde kosulmamali ve de tum kktc nin yukunu nalbantoglu hastanesi ve saglikcilarinin sirtina yuklemekten vazgecilmeli tek hastane tum kktcnin yukunu tasiyor ayiptir gunahtir

Murat canımbenim
Murat canımbenim - 9 ay Önce

facebook dan kumandalı hükümet, tatlısu bakanları, kendi ardından uyuz halk.

Murat Uğraş
Murat Uğraş - 9 ay Önce

Karar doğru ve yerindedir. Kıbrıs ın sağlık altyapısı ve halkın yaş dağılımı düşünüldüğünde, pandeminin önünü kes ek için daha radikal önlemler alınması gerekir. Aksi halde zaten az ve düşük teknolojili yoğun bakımlar çok kısa sürede işlevsiz hale gelir. Bu yıl için öğrencilerin gelmesine izin verilmemeli, tüm toplanma alanları -kafeterya lokanta bar gibi - kapatılmalıdır. Aksi halde her ev bir yoğun bakım ünitesine veya daha kötüsü tecrithaneye dönebilir.

banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner455

banner460