banner564
banner556

Keyfi uygulama sona ermeli

Kimliksizler grubu heyeti, CTP Genel Başkanı Erhürman’ı ziyaret ederek yürüyüşleri için destek istedi

banner587
Keyfi uygulama sona ermeli

Kimliksizler grubundan bir heyet, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ı ziyaret ederek, karma evliliklerden dolayı Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği alamayan Kıbrıslı Türklerin bu sabah yapılacak yürüyüşe destek istedi.
Açıklamaya göre heyet ziyarette, karma evliliklerden dolayı Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği alamayan Kıbrıslı Türklerin yaşadığı hak ihlallerini anlattı.
Erhürman da kabuldeki konuşmasında konunun yakından takipçisi olduklarını, gerek parlamentoda gerekse uluslararası platformlarda çözüm amaçlı  konuyu dile getirdiklerini vurguladı ve destek belirtti.

banner571

Azer: Yasal süreçleri ilerletebilmek için eylemlilik şart
Kimliksizler heyeti adına konuşan Can Azer, ebeveyninden biri Kıbrıs Cumhuriyeti yurttaşı olan çocuklara vatandaşlık verilmesi için davaların ve hukuki mücadelenin sürdüğünü anlattı.
ilerletebilmek için kamuoyu baskısının gerekli olduğunun altını çizen Azer, konunun Kıbrıs sorunu ile ilişkilendirilmesinin ve çözüm sonrasına ertelenmesinin uzun zaman alacağını,  bu zaman zarfında özelikle gençlerin yaşadığı mağduriyetlerin telafisi olmadığını söyledi.

Erhürman: Benden daha Kıbrıslı gençler var
Açılan örnek davalara destek verdiklerini söyleyen Tufan Erhürman, bu hukuk dışı ve keyfi uygulama ile mağdur edilen çocukların yanında olduklarını belirtti.
Erhürman, sözlerine şöyle devam etti:
 “Anne Kıbrıs, baba Türkiye kökenli veya tam tersi. ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’, yani AB vatandaşı olamaz diyor güney Kıbrıs yönetimi. Ortaya konulmaya çalışılan gerekçeler çağ dışı, insan haklarının kıyısından bile geçmiyor. Ve bu saçma sapan uygulamayla mağdur edilen aileler, hukuki girişimlerinin, açtıkları davaların yanında eylem kararı da almak zorunda bırakılıyorlar. Bu çağ dışı, insan haklarına aykırı uygulamanın karşısında, mağdur edilen çocuklarımızın yanındayız.”
Görüşmeye katılan CTP Milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri Fikri Toros da, karma evliliklerden doğan Kıbrıslı Türklerin, Avrupa Birliği vatandaşlığı hakkını uzun yıllardır uluslararası platformlarda dile getirdiğini aktararak, eyleme desteğini belirtti.    
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473