banner564

‘Kıbrıs hedef olabilir’

İran-İsrail gerilimi, Rum tarafında ciddi endişelere yol açtı

‘Kıbrıs hedef olabilir’
banner598

   İran’ın önceki akşam insansız hava araçlarıyla (İHA) İsrail’e saldırmasını değerlendiren Rum basını, Güney Kıbrıs’ın risk altında olduğuna dikkat çekti.  

   Diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberini, “Kıbrıs, Yeni Bir Alevlenmeden Ne Kadar Risk Altında” başlığıyla manşete çeken Politis gazetesi; İsrail’in İran konsolosluğuna saldırmasının hemen ardından Rum makamlarının “terör saldırılarına karşı teyakkuzda olduğunu” belirtti.
   Haberde; "İsrail büyükelçiliği, büyükelçilik dışında yaşayan diplomatik personeli, yoğunlukla Larnaka’da bulunan Yahudi toplumu ve sinagogları, İsrailli çocukların eğitim gördüğü okullar ve merkezleri, Limasol’dki büyük Yahudi yatırımları" nedeniyle Güney Kıbrıs “terör saldırısına hedef olabilir” denildi.
   Haravgi gazetesine göre; Rum Dışişleri Bakanlığı, İran’ın dün gece misilleme olarak İsrail’e insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırmasıyla tırmanan gerilim nedeniyle 8, 25 ve 29 Ekim 2023’de yayımladığı seyahat uyarılarının yürürlükte olduğunu açıkladı.
   Gazete, Rum Dışişleri Bakanlığının, vatandaşlarına yönelik seyahat uyarılarının İsrail, Filistin (Batı Şeria, Gazze, Nablus, Cenin, Doğu Kudüs), Lübnan ve İran’ı kapsadığını hatırlattı.
   Habere göre, Rum Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, 9’uncu Delfon Forum çerçevesinde verdiği bir röportajda, İran’ın misilleme kapsamında İsrail’e doğrudan saldırması halinde (dün gece gerçekleştirdi) Kıbrıs da dahil bütün bölgeye olumsuz etki yapacağından kaygı belirtti.
   Röportajında “İran’ın İsrail’e saldırması halinde", İsrail’in gerek operasyonel gerek siyasi tavrı açısından, bütün bölgeyi etkileyecek bir paradigma değişikliğiyle karşı karşıya kalınacağı endişesini dile getiren Kombos Rum yönetimi olarak muhtemel bütün olasılıklara karşı hazırlık yaptığını kaydetti.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2024, 09:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
KKTC
KKTC - 1 ay Önce

Daha beter olsunlar.

Turkish Power
Turkish Power - 1 ay Önce

Kirmiziya basan muhip hasanyandir ha ha ha

SIRADAKİ HABER

banner608

banner473