Kıbrıs konusunda ‘tamamen işin içindeyiz”

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Bunu göreceksiniz

Kıbrıs konusunda ‘tamamen işin içindeyiz”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, diplomasiyle Kıbrıs müzakereleri konusuna doğrudan angaje olacaklarını belirtti.
Blinken, "Bu çabalarda doğrudan Amerikan angajmanını göreceksiniz" dedi. Bakan Antony Blinken, Kıbrıs konusundaki son durumu yakından takip ettiklerini de ifade etti. 
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde Joe Biden yönetiminin dış politika önceliklerini anlattı ve Kıbrıs müzakerelerine ilişkin süreçle ilgili bir değerlendirme yaptı.
Blinken, nisanda Cenevre'de yapılacak Kıbrıs konulu gayriresmi toplantıya yönelik ABD yönetiminin nasıl bir pozisyonda olduğu sorusuna, Başkan Biden'ın çok uzun zamandır Kıbrıs meselesini yakından takip ettiğine atıf yaparak cevap verdi.
Kıbrıs konusundaki son durumu yakından takip ettiklerini kaydeden Blinken, "Kıbrıs'ı iki bölgeli ve iki toplumlu olarak birleştirecek kapsamlı bir anlaşmayı güçlü şekilde destekliyoruz. Birleşmiş Milletler'in kritik rolünün desteklenmesi de dahil bu yaklaşımı güçlendiren çabaları destekleyeceğiz." yorumunu yaptı.
ABD'nin diplomasisiyle Kıbrıs müzakereleri konusuna doğrudan angaje olacağını belirten Blinken, "Bu çabalarda doğrudan Amerikan angajmanını göreceksiniz." dedi.

Toplantı Nisan’da
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, 27-29 Nisan'da İsviçre'nin Cenevre kentinde Kıbrıs meselesiyle ilgili düzenlemeyi planladığı gayriresmi toplantıda, tarafların ortak müzakere zemininde buluşup buluşamayacağı ele alınacak. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 11 ay Önce

Sen önce cin rusya iran vs ile başa çok kim ipliyor seni 1945 den beri somurdugun dünya düzeni çatışıyor galiba

SIRADAKİ HABER

banner464

banner468