banner556

Kısa sürede bitecek

Sağlık Bakanı Üstel, evde izolasyon uygulaması için çalışma başlattıklarını söyledi

Kısa sürede bitecek

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, evde izolasyon uygulamasına yönelik çalışmalara başlandığına işaret ederek, Perşembe veya Cuma gününe tamamlanması hedeflenen yeni uygulamadan ilk etapta kronik hastalığı ve çocukları olan kişilerin faydalanmasının düşünüldüğünü belirtti.
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Üstel, katıldığı bir programda Covid-19 ile ilgili son gelişmeleri aktardı. Üstel, bir yandan halkın sağlığı, bir yandan ekonomik çarkların nasıl dönmesi gerektiği ve nasıl tedbirler alınacağı konusunda dünyada ve Anavatan Türkiye’de hangi yöntemlerin uygulandığına bakıp, DSÖ’nün verilerini göz önüne aldıkları çalışmalarda bulunduklarını belirtti.
Ünal Üstel, PCR testlerinin daha fazla yapılması için adım attıklarını kaydetti. Üstel, “Daha fazla özel laboratuvarla işbirliği yaparak, Nalbantoğlu Devlet Hastanesi DNA laboratuvarı kontrolünde PCR testlerini çoğalttık. DNA Laboratuvarında talep edilen bir cihaz ve yerin genişletilmesi için de gerekli girişimleri başlattık” dedi.

Adım attık
Hedefin Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi ile Acil Durum ( Pandemi) Hastanesi’ni tamamen ayırmak olduğunu belirten Üstel, şöyle devam etti:
“Yoğun bakım konusunda olası herhangi bir sıkıntı yaşanması dışında Pandemi Hastanesi’nin dışına çıkmayı düşünmüyoruz. Nalbantoğlu içerisinde bulunan Nöroloji Yoğun Bakım Servisinin tüm eksikliklerinin tamamlanması için adım atmış bulunmaktayız. Ayaktan Tanı Merkezinde yoğun bakım olacak şekilde geçmiş dönemde yapılan 40 tane hazır yatağımız vardır. Hali hazırda bekletilmektedir. KVC’de çıkan yangının ardından iyileştirmeler oldu ancak tamamlanması için fizibilite çalışmasını başlatmış bulunmaktayız. KVC’de yoğun bakım ve yeni bir ameliyathane için çalışmalar başladı. Tamamlanması ardından pandemi süreci geçene kadar beklemeye alınması ve herhangi bir yoğun bakım ihtiyacı olursa kullanılacak duruma getirmeyi planlamaktayız."

Çalışma başlattık
Sağlık Bakanı Üstel, evde izolasyon uygulaması çalışmalarına başlandığını ve Perşembe veya Cuma günü bu çalışmaların tamamlanacağını ifade söyledi. Üstel, ilk olarak kronik hastalığı ve çocukları olan kişilerde bu uygulamanın deneneceği aktardı.
Ev karantinası uygulanması için operatörlerle de iletişime geçildiğini ve önümüzdeki günlerde basınla paylaşılacağını kaydeden Üstel, temaslıların karantinaya girmemek için kendini gizlemesi nedeniyle bu uygulamaya geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Dijital aşı programı yapıldı
Sağlık Bakanı Üstel, yeni bir aşı programı yapıldığını belirterek, “Bizim yaptığımız dijital aşı programı da Perşembe günü biter. Şeffaf, güvenilir, bir program hazırlayacağız. Aşı programlarımızı bitirmeye çalışıyoruz. Toplumu süratli bir şekilde aşılamaya başlayacağız” dedi.
Üstel, Covid-19 aşılama sürecinin Mayıs gibi tamamlanacağını belirtti. 

banner560
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğru Söz
Doğru Söz - 1 yıl Önce

Rüya görüyorsun. Mayısta tamamlanması mümkün değil. Aşı nerede? Sen aşı bağlantısı yaptın mı? Yok. Ha Türkiye aşı üretecek da sana da verecek sanıyorsan , o da olacak ama o kadar erken değil.

SIRADAKİ HABER

banner471

banner468