banner564
banner556

Günde sadece 3 uçak gelecek

Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, yeni bir NOTAM yayınlandığını açıkladı

Günde sadece 3 uçak gelecek

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, bugünden itibaren geçerli olmak üzere KKTC'ye yapılacak tarifeli uçuş sayısını, karantina kapasitesi doğrultusunda günde üç sefer ile kısıtlayan bir NOTAM yayımladı.
Yeni NOTAM’a göre; ülkeye gelen uçak sayısında kısıtlamaya gidildi, son 14 gün içerisinde İngiltere, Hollanda, Danimarka, Güney Afrika ve Brezilya’da bulunan kişilerin KKTC’ye girişleri yasaklandı.
Yasak; öğrencileri, KKTC’de daimi ikamet edenleri ve ailesi KKTC kimlik sahibi olanları kapsamayacak.
Bir gün içerisinde saat 22.00 ile ertesi gün saat 21.59 arasında en çok 3 adet yolculu tarifeli sefer gerçekleştirilebilecek.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile uyum içerisinde çalıştıklarını belirtti.

Karantina uygulaması sürecek
Canaltay, bu bakanlıklardan gelecek talepler doğrultusunda uçak kısıtlaması ile ilgili NOTAM yayınlamaya davam edeceklerini belirtti.
“Öğrenci olduğunu belgeleyemeyenler adaya alınmayacak, geri gönderilecek ya da hava yolu şirketleri tarafından uçağa alınmayacak” uyarısında bulunan Canaltay, devamla, “Bu konu hem halk sağlığı, hem ekonomi çerçevesinde ele alınmaya devam edilecek.
Ülkelerdeki vaka sayısına be trende göre 10 ve 14 gün karantina uygulaması devam edecek. Asla taviz verilmeyecek” ifadesini kullandı.
Canaltay hassas işbirliği için tüm Bayındırlık Ulaştırma, Milli Eğitim, Sağlık Bakanlığı ve havaalanı, ulaştırma ekiplerine teşekkür etti.
Bakan Canaltay, Covid-19 tedbirleri çerçevesinde karantina otellerinin kapasitesi göz önüne alındığında, KKTC’ye düzenlenecek uçak seferleri günde azami 3 uçuş ve her uçuşta en fazla 200'er kişi bulunacak şekilde düzenlediğini söyledi.
Bakan Canaltay, karantina otellerinin kapasitelerinin artırılması durumunda tarifeli seferlerin de artırılacağını kaydetti.

Bazı ülkelerden gelişler yasaklandı
Son zamanlarda Covid-19 vaka sayılarının artması ve bazı ülkelerde virüsün mutasyona uğradığına dikkat çeken Canaltay, halk sağlığını korumak amacıyla bazı ülkelerden KKTC’ye gelişlerde kısıtlamaya gidildiğini söyledi.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay yaptığı açıklamada virüsle mücadele kapsamında son 14 gün içerisinde İngiltere, Hollanda, Danimarka, Güney Afrika ve Brezilya’da bulunan kişileri ülkeye girişleri yasaklandığını ifade etti.
Bakan Canaltay söz konusu yasaktan muaf olacakları ise şöyle özetledi: Bu ülkelerde sadece KKTC vatandaşları, anne ve babası KKTC vatandaşı olan ancak başka bir ülkede doğan ve KKTC’de herhangi bir kaydı bulunmayan (pasaport, kimlik vs.) kişilerin anne veya babasının KKTC kimlik kartı fotokopisini ve kendi doğum kayıt belgesini, eşler ise KKTC vatandaşı ile evli olduğuna daire evlilik belgesini sunmaması halinde, KKTC üniversitelerinde kayıtlı veya kayıt yaptıracak olan yüksek öğrenim öğrencileri ve daim ikametgahı KKTC'de olan ve bunu bir belge ile ispat eden kişilerin girişlerine izin verilecek.
Bakan Canaltay, söz konusu şartlarla ülkeye gelenlerin ise 14 gün süre ile karantinada kalacağını ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473