banner564

Kriz şimdilik çözüldü

Yerel yönetimler reformuna yönelik komite çalışması da belediyelerin eylemi de gelecek haftaya ertelendi

Kriz şimdilik çözüldü
banner598

Yerel yönetim reformuna karşı olan belediyelerin Meclisi önünde başlattığı eylem gelecek Salı gününe kadar askıya alındı.  
Belediyeler reformunu görüşen İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi de gelecek Salı toplanmak üzere çalışmalarını erteledi. 
Genel grev kararını da askıya belediyeler, gelecek hafta yapılacak komite toplantısına göre tavır belirleyecek. 
Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, “Temkinliyiz. Önemli olan siyasi partilerin uzlaşması, bizlerin de olurunu alarak yeni bir çalışma başlatılması” dedi.
Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) da sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, belediyelerdeki grevin salı güne kadar askıya alındığını duyurdu.

Şimdilik geri çekildiler
Yeniboğaziçi Belediyesi çalışanlarının geçtiğimiz pazartesi günü Cumhuriyet Meclisi önünde başlattığı eyleme katılan Alayköy, Dikmen, Esentepe ve Serdarlı belediye çalışanları Meclis önünden ayrıldı. Belediye araçları da Meclis önünden çekildi, yol trafiğe açıldı.
BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen 5 siyasi partinin başkanının salı günü bir araya gelerek belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili kriterler ve zeminle ilgili yeni bir çalışma başlatacağını söyledi.
Mustafa Yalınkaya, şu açıklamada bulundu: 
“Komite çalışmalarını durdurdu… Arzu ettiğimiz Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin uzlaşarak belediyelerle ilgili, birleştirmeyle ilgili reformun gerçekleştirilmesiydi. Hassasiyetimiz olan, 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nda pürüz görülmüyor, birkaç noktasında görüş ayrılıkları var. Onlar da giderildikten sonra… Elzem olan durum buydu… Onda bir problem görülmüyor. Sağlanan uzlaşı bizi rahatlattı. Bekleyip göreceğiz, temkinliyiz. Önemli olan siyasi partilerin uzlaşması, bizlerin de olurunu alarak yeni bir çalışma başlatılması.”
DEV-İŞ’in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ise şu şekilde:
“Siyasi partilerin de uzlaşışı neticesinde, mevcut yasa tasarısı oylanmayıp haftaya salı gününe kadar uzlaşı zemini aranacağından, ilan edilmiş olan grevimiz, haftaya salı gününe kadar askıya alınmıştır.”
 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2022, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473