banner564

‘Laiklik medeniyettir’

Türkiye’deki Diyanet-Sen’in başkanı Ali Yıldız KKTC’deki laiklik zulümdür" dedi, Özersay sert tepki gösterdi

‘Laiklik medeniyettir’
banner598

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, Türkiye’deki Diyanet-Sen Başkanının KKTC’deki laiklik uygulamalarını zulüm olarak nitelemesine tepki göstererek “laiklik zulüm değil medeniyettir, başta din ve vicdan hürriyeti olmak üzere tüm özgürlüklerin de güvencesidir” dedi.
Özersay açıklamasında, “Herkes tabi ki herkes kendi çocuğuna dinini inancını ve ibadetini öğretmek isteyebilir ancak bu bir eğitim faaliyeti olduğu için Eğitim Bakanlığı’nın izni ve denetimi altında yapılabilir ki bu hak da Anayasamızda güvence altına alınmıştır. Öte yandan Kimsenin Kıbrıs Türk halkının laikliğe dönük hassasiyetini bir dinsizlik olarak gösterme hakkı yoktur. Biz Kıbrıslı Türkler olmasaydık, kendimize has bu kimliğimiz ve Türkiye’nin de desteğiyle verdiğimiz mücadele olmasaydı bu topraklarda bugün ne Türklük kalırdı ne de ezan sesi. Biz bunu laiklik ve çağdaş değerleri içselleştirerek başardık” ifadelerini kullandı.

"Eğitim Bakanlığı kamuoyuna bilgi vermelidir"
Özersay açıklamasında KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’na da çağrıda bulunarak “Eğitim Bakanlığının din eğitimi verilen kursları hangi kriterler çerçevesinde izinlendirdiğini ve bu kursların verdiği izinlere uygun olarak yapılıp yapılmadığını ne oranda denetlediğini kamuoyu ile paylaşmaya davet ediyoruz” ifadelerine de yer verdi. Bir süre önce KKTC mahkemeleri tarafından alınan karar çerçevesinde Eğitim Bakanlığı ile Din İşleri Dairesi arasında yapılan protokole göre izinlerin bu kurslara katılacak çocukların yaşlarını, verilecek eğitimin şeklini ve diğer ilgili şartları dikkate alınarak verilip verilmediğini de soran HP lideri Özersay “asıl önemli olan bu türden kursların kağıt üzerinde denetlenmesi değil bu konulardan, pedagojiden, çocukların psikolojisinden ve verilen eğitimi dilinden anlayan liyakatli kişilerce sahada fiilen denetlemeler yapmasıdır. Bu açılardan Eğitim Bakanlığı kamuoyunu bilgilendirmelidir çünkü Kıbrıs Türk Halkı bu konularda haklı olarak hassastır” dedi.
Daha önce KKTC mahkemelerinin aldığı kararın da Türkiye kamuoyuna yanlış yansıtıldığına ve bu şekilde iki ülke arasındaki ilişkilerin zehirlenmeye çalışıldığına dikkat çeken Kudret Özersay “Bir yerleşim yerinde küçücük çocuklara bu türden bir kurs düzenleniyorsa bu kursun tabi ki izinli olması ve Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Ali Yıldız ne demişti
Diyanet-Sen Genel Başkanı Ali Yıldız, KKTC’de bir imamın yaz Kur’an Kursu’nda çocuklara Kur’an öğrettiği için polis tarafından tutuklandığını belirterek, “49 yıl önce Türk askeri Kıbrıs Barış Harekatı ile canları pahasına Kıbrıslı kardeşlerimizi Yunan işgalinden Rum zulmünden kurtarmıştı. Görüyoruz ki bu gün laiklik zulmü Rum zulmünü aratmamaktadır. KKTC’deki Müslüman kardeşlerimizin yüce kitabımız Kur’an-ı öğrenmesi, çocuklarının da öğrenmesini istemesi kadar doğal ne olabilir. KKTC’deki bu laiklik zulmü artık bitmelidir” demişti. 
KKTC’de Yunan zihniyetini aratmayan ve kendini laik olarak tanımlayan bir kesimin eğitim de dahil toplumsal hayattan dini inanç ve değerleri tümüyle çıkarmayı hedeflediğini belirten Yıldız, “Milletin inançlarına gericilik ve irtica söylemiyle saldırmayı marifet sanan 18. yüzyıldan kalma bu aydınlanmacı pozitivist zihniyet, bütün dünyada fosilleştiği halde kimi odaklarca ülkemizde ve KKTC’de çeşitli isim ve biçimlerde yaşatılmaya devam etmektedir” ifadelerini kullanmıştı.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473