banner564
banner556

Lefkoşa’da hayat duracak

Kamuda örgütlü memur, öğretmen ve işçi sendikaları yarın Başbakanlık önünde eylem yapacak

banner589
Lefkoşa’da hayat duracak
Kamuda örgütlü memur, öğretmen ve işçi sendikaları yarın Başbakanlık önünde eylem yapacak. Sendikaların ortak eylem programı uyarınca Gazimağusa ve Girne’den sonra yarın da Lefkoşa’da eylem ve örgütlü işyerlerinde grevler olacak.
Lefkoşa’da Kuğulu Park’ta saat 10.00’da toplanacak sendikalar, Başbakanlığa yürüyüş düzenleyecek ve burada hükümeti “emek düşmanı tutumundan” dolayı protesto edecek. Sendikalar eylem kapsamında bazı işyerlerinde 10.00-12.00 saatleri arasında grev yapacak.

Başbakanlık önüne yürüyecekler
Kamu-İş ise, örgütlü bulunduğu iş yerlerinde tam gün grev yapacak. 08.00-15-30 saatleri arasında yapılacak grev kapsamında 08.00-09.00 saatleri arasında Kamu-İş Merkezi önünde toplanacak üyeler, buradan Başbakanlık önüne yürüyecek. Kamu-Sen, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, Türk-Sen, Dev-İş, Güç-Sen ve bu sendikalara bağlı diğer sendikalar bugün Kamu-Sen’de toplantı düzenledi, burada eylem planlaması ve basın açıklaması yaptı.

Mücadeleye devam kararı aldılar
Sendikalar, “Göç Yasası ile kamu çalışanlarının kamplara bölünerek, haklarının gasp edilmesine, Hayat Pahalılığının kaldırılmasına, Toplu İş Sözleşme hakkının ortadan kaldırılarak sendikaların etkisizleştirilmesine, mesai saatleriyle oynanmasına, özel sektördeki sömürü ve kölelik düzenine, yolsuzlukların üzerinin örtülmesine, vergi hırsızlıklarına, fakirleşmeye, göçe, toplumsal yok oluşa, dayatma paketlere, yalanlara ve talanlara ‘DUR’ demek için” başlattıkları mücadeleye devam etme kararı aldı.

Özkardaş: Bundan sonraki süreç değerlendirilecek
Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, toplantı sonrası basına yaptığı açıklamada, 11 Mart'ta Mağusa'da ve 18 Mart'ta Girne'de yaptıkları eylemlere katılımın oldukça yüksek olduğunu, başarılı geçtiğini kaydetti. Sendikaların yarın da Lefkoşa'da eylem yapacağını söyleyen Özkardaş, 10.00-12.00 saatleri arasında yapılacak eylem için üyelerin saat 10.00'da toplanacağını kaydetti. Bazı örgütlerin Kuğulu Park'ta, bazılarının ise sendikalarında toplanarak 10.30'dan itibaren Başbakanlığa yürüyeceğini ifade eden Özkardaş, Başbakanlık önünde hükümetin “emek düşmanı tutumu” protesto edilerek, konuşmalar yapıldıktan sonra eylemin sona ereceğini söyledi. Özkardaş, 26 Mart Perşembe günü ise sendikaların saat 17.00'de Kamu-Sen’de toplanılarak, bundan sonraki süreçte atılacak adımların değerlendirileceğini kaydetti.


Hür- İş,  Kamu-İş’e destek verecek
Öte yandan Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu, Kamu-İş’e destek belirtti. Latifoğlu, Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş ve Ücret) ve Diğer Ödeneklerin Düzenlenmesi Yasası’nın (Göç Yasası) kaldırılması için mücadele verdiklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2015, 09:27
banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473