banner564
banner556

Nisan başında yürürlükte

Ev karantinası uygulamasında bileklik için 700 lira ödenecek, sürenin bitiminde 350 lirası geri alınacak

Nisan başında yürürlükte

 Covid-19 önlemleri kapsamında ‘evde karantina’ uygulaması önümüzdeki nisan ayında başlıyor. Ev ortamında karantina uygulamasında akıllı telefon ve akıllı bileklik kullanılacak. Karantinaya girecek kişilere elektronik bileklik takılacak. Kısa süreli turistik ziyaretler için de aynı yöntem düşünülüyor. 
  Diyalog’un elde ettiği bilgilere göre; ev karantinası veya otel konaklamasında takip edilecek kişiler bileklik için devlete 700 liralık bir ödeme yapacak. Karantina süresi bittikten sonra ise 350 lirasını geri alacak. Geriye kalan 350 liranın 220 TL’sini takip işlemini yapacak GSM şirketi alacak, 130 lirası ise devlette kalacak. 
Yurt dışından gelen ziyaretçilerin, temaslı takibinden tespit edilenlerin öncelikli olacağı belirtilirken, aylık 9-10 milyona yaklaşan karantina azaltılmasının planlandığı belirtildi.
Çalışmalarda sonra gelinirken,  “Karantina Takip Platformu” hakkında, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkanları ile milletvekillerine bilgi verildi.

Bilgilendirme yapıldı
Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, bu coğrafyada ilk olma özelliği de taşıyan, akıllı telefon ve akıllı bileklik yardımı ile temaslı kişilerin veya ülkeye giriş yapan ziyaretçilerin ev ortamında karantinaya girebilmelerini sağlayacak, çeşitli ikaz ve fiziksel takip süreçlerinden oluşan “Karantina Takip Platformu”  konusunda Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkanları ile milletvekilleri bilgilendirildi.

Saner: Harcamalar azaltılacak
Meclis’teki bilgilendirme toplantısında konuşan Başbakan Ersan Saner, karantina takip platformunun ülkenin kamu maliyesine binen ciddi yükü azaltmaya dönük önemli bir proje olduğunu ve bu proje kapsamında aylık 9-10 milyona yaklaşan karantina uygulamasına yönelik harcamaların teknolojik imkanlar kullanılarak azaltılmasının öngörüldüğünü anlattı.
Covid -19 sürecinin daha uzun süre devam edeceğini de kaydeden Başbakan Ersan Saner, bu bileklikle 7 gün 24 saat karantinada olan kişilerin takibinin yapılacağını vurguladı.

Oğuz: İhale yoluyla teklif alındı
Maliye Bakanı Dursun Oğuz ise, mali konularda projeye ilişkin bilgi aktardı ve ülkede faal olarak hizmet veren iki GSM operatöründen ihale yoluyla teklif alındığını ve değerlendirilen teklifler sonucunda da ihaleyi Kuzey Kıbrıs Turkcell firmasının aldığını anlatarak bu konudaki diğer mali çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Küçüközdemir soruları yanıtladı
Konuşmaların ardından Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat Küçüközdemir de, sistemin tanıtımı ve işleyişi hakkında bilgiler verdi ve parti başkanları ile milletvekillerinin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner474