banner564

Oğuz: Gençler köye yerleşecek

Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Sınırüstü Mormenekşe kırsal kesim arsaları su altyapı projesi başladı

Oğuz: Gençler köye yerleşecek
banner598

Emir ERTORUN
Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Sınırüstü Mormenekşe kırsal kesim arsaları su altyapı projesi başladı. Proje 310 parseli kapsıyor. 
Projenin başlangıcı nedeniyle Sınırüstü köyünde tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, milletvekilleri, belediye başkanları ile diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı. 
İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, törende yaptığı konuşmada, KKTC’nin son zamanlarda çok tartışılan bir sorununa çözüm bulmak amacıyla başlatılan projenin hayırlı olmasını temenni etti. 
İskele’nin ülkede en çok gelişen bir bölge olduğuna işaret eden Oğuz, gençler köyüne yerleşsin diye verilen kırsal kesim arsalarının amacına uygun kullanılmasını istedi. 
Altyapıları eksik olan arsaların altyapılarının hızlı bir şekilde tamamlanacağını ve bundan dolayı ortaya konan mazeretlerin sona ereceğini ifade eden Oğuz, kırsal kesim arsalarının hak sahipliği olduğunu ve bölgede yerleşimi amaçladığını, ekonomik durumu olmayanlara verildiğini anlattı, “başka amaçla kullanmayın” dedi. 
Çok talep olduğunu ancak kaynakların azaldığını ifade eden Oğuz, sosyal konuta yönelik çalışmaların da devam ettiğini söyledi. 
Oğuz, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve büyükelçiliğe teşekkür etti. 

Feyzioğlu, Erdoğan’ın selamlarını iletti
Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Feyzioğlu da, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. 
Bu projenin özel bir proje olduğunu çünkü Erdoğan’ın kendisini buraya gönderirken, köylere gitmesini, kırsal kesimi ihmal etmemesini ve halkla iç içe olmasını istediğini anlatan Feyzioğlu, Başbakan Üstel’in de bilgisi dahilinde, Türkiye ve KKTC arasındaki anlaşmalar kapsamında, ülkeyi daha da iyi noktaya nasıl taşırız diye çalıştıklarını ifade etti. 

Üstel: Düşük faizli kredi yolda
Başbakan Ünal Üstel de, hükümet olarak kuruldukları günden itibaren ülkede eksik bırakılan ne varsa sonuna kadar takip edip bitirecekleri sözünü verdiklerini söyledi. 
Su projesi, Ercan Havalimanı, karayolları projeleri gibi eksik kalan projeleri ele aldıklarını ve bitirdiklerini anlatan Üstel, yaptıkları çalışmaları anlattı. 
Üstel, bugün de Türkiye Cumhuriyeti ve Erdoğan’ın katkılarıyla gençlerin susuz yaptığı evlere su dağıtımı gerçekleştirileceğini, ardından da yolların yapılacağını söyledi. 
Önceliğin yarım kalan projeler olduğunu ancak gençlerin ön planda tutulduğunu işaret eden Üstel, gençlerin ülkesinde yaşaması, bu topraklara tırnaklarını geçirmesi için gereken her yatırımı yapacaklarını kaydetti. 
Kırsal kesim altyapı eksikliklerini gidereceklerini ifade eden Üstel, kırsal kesime yönelik düşük faizli kredi projeleri hazırladıklarını da söyledi. 
Konuşmaların ardından buradaki tören sona erdi. Başbakan Üstel ile beraberindeki heyet ardından Mormenekşe’de çalışmaları devam eden altyapı projesinde incelemelerde bulundu. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473