banner564

Parayı ‘ana’ ödeyecek

banner587

Tarihi geçmiş ilaçların imhası için 20 milyon lira harcanacağı açıklandı

Parayı ‘ana’ ödeyecek
banner598

Diyalog’un geçtiğimiz mart ayında gündeme getirdiği ve halk sağlığı açısından büyük tehlike arz eden tarihi geçmiş ilaçlarla ilgili Türkiye’den beklenen maddi yardım gelirken, Sağlık Bakanlığı ile Gürdağ Entegre Geri Dönüşüm LTD arasında, "atık toplama taşıma ve bertaraf edilmesiyle" ilgili sözleşme imzalandı.
Elde edilen bilgilere göre; ilaçların imha işlemi için Türkiye’den 20 milyon TL tutarında maddi destek sağlandı. Beklenen maddi desteğin sağlanması üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti. 
Sağlık Bakanlığı ile Gürdağ Entegre Geri Dönüşüm LTD arasında, tarihi geçmiş ilaçların "atık toplama taşıma ve bertaraf edilmesiyle" ilgili sözleşme imzalandı. 
Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanı Altuğra, imza töreninde yaptığı konuşmada, akredite olan devlet laboratuvarının 2016 yılında yandığını anımsattı.
Altuğra, ilk etapta, yanan laboratuvarda bulunan tarihi geçmiş ilaçların imhası için Çevre Koruma Dairesi tarafından izinlendirilmiş ve lisanslı tek tesis olan ilgili şirketle Sağlık Bakanlığı’nda "tarihi" bir imza atıldığını vurguladı.

Önemli bir adım
Altuğra, laboratuvar içerisinde bulunan atıkların tamamen taşınmasının ardından ivedilikle devlet laboratuvarının testlerinin tamamlanması ile birlikte tadilatına başlanacağını söyledi. 
Ülkenin kangrenleşmiş bir sorununa çare adına atılan bu imzanın haklı gururunu yaşadıklarını belirten Altuğra, devlet laboratuvarını yeniden hayata geçirmek için önemli bir adım attıklarını belirtti, bunun ülkeye hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.
Gürdağ Entegre Geri Dönüşüm LTD adına Mustafa Ergüçlü ve Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra’nın imza koyduğu sözleşme esnasında bakanlık Müsteşarı Deren Oygar, Bakanlık Müdürü Ergin Tertemiz, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Cenk Soydan hazır bulundu. 

banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473