banner564
banner622

Partilerin ara sınavı

‘Tek sandalye’ seçimi için KKTC halkı bugün sandık başına gidiyor

Partilerin ara sınavı
banner598

Kuzey Kıbrıs’ta bugün bir milletvekili ve bir muhtarın seçileceği ara seçimde, 08.00-18.00 saatleri arasında 210 bin 121 seçmen, 713 sandıkta oy kullanabilecek
1 milletvekilliğine 13, 1 muhtarlığa 4 aday var.  Oy pusulasında partili adayları üst sırada, bağımsız adaylar ise alt sırada yer alıyor. Seçmenler, tercih ettikleri adaya bir evet mührü basacak
Seçmenin oy kullanmaya giderken yanında KKTC kimlik kartı, KTFD kimlik kartı, KKTC polis kimlik kartı, KKTC pasaportu, KTFD Pasaportu veya KKTC ehliyetini bulundurması gerekiyor
Vatandaşlar, //www.mahkemeler.net ve //ysk.mahkemeler.net adresli web sitelerinden nerede oy kullanacaklarını öğrenebiliyor
5 Haziran’da başlayan seçim propagandası süresi, dün saat 18.00’de doldu.
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı seçim takvimine göre, 26 Mayıs tarihinde başlayan Milletvekilliği ve Yerel Kuruluş Organları Ara Seçimleri süreci, bugün oy verme işlemi ile tamamlanıyor.

210 bin 121 seçmen, 713 sandıkta oy kullanacak
Ülke genelinde 210 bin 121 seçmenin toplam 713 sandıkta oy kullanacağı seçimde, bir milletvekili ve bir muhtar seçilecek.
KKTC genelindeki tüm seçmenler bir Lefkoşa milletvekilliği için oy kullanacak. Lefkoşa Yenicami Mahallesi muhtarlığı için ise sadece bu mahallede sakin seçmenler oy verecek.
Lefkoşa’da 228; Gazimağusa’da 178; Girne’de 157; Güzelyurt’ta 50; İskele’de 74 ve Lefke’de 26 sandık kurulacak ve her sandıkta 3 olmak üzere toplam 2 bin 139 kişi sandıklarda görev alacak.

1 milletvekilliğine 13, 1 muhtarlığa 4 aday var
Geçen yıl haziran ayında HP Genel Başkanı Kudret Özersay'ın istifasıyla boşalan bir Lefkoşa milletvekilliği için 6 siyasi parti adayı ile 7 bağımsız aday bulunurken, hayatını kaybeden Lefkoşa Yenicami muhtarının görevini devralmak için ise 4 aday yarışacak.

Milletvekilliği adayları
Milletvekilliği için UBP adayı Ali Başman, CTP adayı Sami Özuslu, DP adayı Serhan Aktunç, YDP adayı Figen Yaman Lesinger, Bağımsızlık Yolu adayı Umut Ersoy ile Çetin Sadeli, Mert Taşkın, Talip Sancar, Nazım Özsever, Meriç Erülkü, Alper Özsakınç ve Abdullah Korkmazhan yarışıyor.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından, son üç yılda daimi ikametgahı KKTC olmadığı gerekçesiyle yapılan itiraz sonucu milletvekilliği adaylığı reddedilen TDP’nin adayı Tacan Reynar’ın adı da 5/76 sayılı Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın 63’üncü maddesi gereği oy pusulasında yer alacak fakat seçilmesi halinde seçilmiş sayılmayacak ve bir sonraki kişi seçilmiş olacak.
Ülkede son erken genel seçim 23 Ocak 2022 tarihinde yapılmıştı. Meclis’te şu anda 24 UBP; 18 CTP; 3 DP; 2 YDP ve 2 Bağımsız milletvekili bulunuyor, 1 koltuk ise boş.

Oy pusulası ve mühürde değişiklik
Ara seçimlerde kullanılacak oy pusulası ve mühürde değişiklik yapıldı. Parti adaylarının üst sırada, bağımsız adayların ise alt sırada yer aldığı oy pusulasının bütünü içerisinde sadece bir “EVET” mührü basılabilecek. 25 Haziran seçiminde ülkede ilk kez “kaşe mühür” kullanılacak.

2 bin 139 sandık görevlisi 
210 bin 121 seçmen için ülke genelinde 713 sandık kurulacak ve sandıklarda, her sandıkta 3 olmak üzere toplam 2 bin 139 sandık görevlisi bulunacak. Ayrıca partilerin ve bağımsız adayların görevlileri de sandıklarda bulunabilecek. 
İlçe Seçim Kurullarında veri girişi ile ilgili ise 87 görevli çalışacak. Bunlar dışında 6 ilçede farklı görevleri yürütmek üzere 100’e yakın insan bulunacak.
Ülkede son yapılan 25 Aralık Yerel Kuruluş Organları Genel Seçimlerinde seçmen sayısı 208 bin 236 idi. Buna göre, 25 Aralık 2022’den günümüze seçmen sayısı 1,885 arttı.

Muhtar adayları ve ihtiyar heyeti üyeleri
Lefkoşa Yenicami Mahallesi Muhtarlığı için ise Mehmet Yumuşak, Adnan Getirmez, Mehmet Çamır ve Selim Özdemir aday olurken, boşalan 50 ihtiyar heyeti üyeliği için az sayıda başvuru yapıldığından başvuranlar doğrudan seçilmiş oldu.
Buna göre, Lefkoşa Selimiye Mahallesi İhtiyar heyeti üyeliği adayı Hasan Akkuş, Yeniboğaziçi İhtiyar heyeti üyeliği adayı Şermin Kasap, Erenköy-Karpaz Derince İhtiyar heyeti üyeliği adayı Hasan Korkmaz, Erenköy-Karpaz / Polat Paşa Mahallesi İhtiyar heyeti üyeliği adayları Nezaket Çebi ve Murat Akgün, İskele - Boğaziçi ihtiyar heyeti üyeliği adayı Nagihan İlktaç ve Lefke -Bademliköy ihtiyar heyeti üyeliği adayı Tahir Alşan seçilmiş kabul edildi.

Oy pusulasındaki sıra
5 Haziran'da YSK'da yapılan ad çekmeyle belirlenen sıraya göre, oy pusulasında partili adaylardan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) adayı Tacan Reynar-1; Ulusal Birlik Partisi (UBP) adayı Ali Başman-2; Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) adayı Sami Özuslu-3; Yeniden Doğuş Partisi (YDP) adayı Figen Yaman Lesinger-4; Demokrat Parti (DP) adayı Serhan Aktunç-5; Bağımsızlık Yolu adayı Umut Ersoy ise 6’ncı sırada yer alacak.
Bağımsız adayların sıralaması ise “Çetin Sadeli-1; Abdullah Korkmazhan-2; Alper Özsalınç-3; Talip Sancar-4; Meriç Erülkü-5; Mert Taşkın-6; Nazım Özsever-7” şeklinde olacak.

"Nerede oy kullanacağım?"
Yarın yapılacak Milletvekilliği ve Yerel Kuruluş Organları Ara Seçimlerinde vatandaşlar, //www.mahkemeler.net ve //ysk.mahkemeler.net adresli web sitelerinin “Nerede oy kullanacağım” linkinden kimlik kartı numarasını girmek suretiyle oy kullanacakları sandık numarasını ve sandık yerini öğrenebiliyor.

Seçim günü yasakları
YSK duyurusuna göre seçim günü, sandık alanları içerisinde veya civarında herhangi bir kişi tarafından aday ve/veya siyasi parti ambleminin veya işaretinin taşınması veya aday veya siyasi partinin propagandasını yapan renkleri çağrıştıran herhangi bir giysi ve/veya emtia ve/veya maske kullanılması yasak.
Ayrıca, her ne suretle olursa olsun, alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesi de yasak olacak.
Bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak ve lokantalarda yalnız yemek verilebilecek.
Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silâh taşıyamayacak.

Seçimde 2 bin 83 polis görev alacak
Öte yandan ülkede yarın yapılacak ara seçimde 2 bin 83 polis görev alacak.
Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamada yarınki Milletvekilliği ve Yerel Kuruluş Organları Ara Seçimi dolayısıyla, seçimin huzur ve güven içerisinde gerçekleşmesi adına Polis Genel Müdürlüğü'nün tüm unsurları ile gerekli emniyet tedbirlerini aldığı kaydedildi.
Seçim günü sandıklar ile sandık alanlarında, seçim dolayısıyla oluşturulan ihtiyat polis ekiplerinde, günlük vatandaş şikayetlerini değerlendirmek ve sair polis görevlerini yerine getirmek amacıyla Polis Müdürlükleri ve bağlı karakollarda toplam 2 bin 83 polis mensubu seçim için görevlendirildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473