banner564
banner622

Sarayda tarihi tören

Doğal gaz sondajlarında 5’inci parsel resmen ABD-Katar ortaklığına verildi

Sarayda tarihi tören
banner598

 Rum basını, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisinde yer alan 5 numaralı parselin ruhsatının ExxonMobil-Katar Enerji ortaklığına verilmesine dair sözleşmenin resmen imzalandığını açıkladı.
   Alithia gazetesi, yaşanan bu gelişmenin ardından, Türk tarafının buna vereceği tepkinin merakla beklendiğini yazdı.
   5’inci parselle ilgili “Araştırma ve Orantılı Üretim Paylaşımı Sözleşmesi” ve “Hidrokarbon Arama Ruhsatının” Rum Başkanlık Sarayında düzenlenen törende imzalandığını kaydeden gazete, bunun sözde Rum MEB’i içerisinde bulunan toplam 13 parselden, ruhsat verilen 10’uncu parsel olduğunu belirtti.
   ExxonMobil-Katar Enerji ortaklığının hali hazırda 5’inci parselin yanında bulunan 10 numaralı parselin de lisansına sahip olduğunu anımsatan gazete, şirketler grubunun 2019 yılında 10’uncu parselde “Glafkos” yatağının keşfini yaptığını anımsattı.
   
Bakan Nataşa görevde

   Sözleşmeyi Güney Kıbrıs adına Enerji Bakanı Nataşa Pilidu, şirketler grubu adına ise “ExxonMobil’in Kıbrıs CEO’su” Varnavas Theodosiu ve Katar Enerji’nin Uluslararası Üretim ve Araştırma Faaliyetlerinden Sorumlu Müdürü Ali Al Mana’nın imzaladığını belirten gazete, Enerji Bakanı Nataşa Pilidu’nun, ABD ve Katar Büyükelçileri ile diğer yetkililerin de hazır bulunduğu imza töreninde yaptığı konuşmada, gerek Rum hükümetinin gerek de şirketler grubunun, 5’inci parselle ilgili jeolojik perspektiflerin ve potansiyel üretim sinerjilerinin farkında olduklarını ve beş aylık müzakerenin ardından sözleşmenin şartlarında anlaşmaya vardıklarını dile getirdi.
   Pilidu, şirketler grubunun 5’inci parselden sismik verilerin toplanmasına ilişkin çalışmalarına 2022 yılı içerisinde başlamayı üstlendiğini dile getirirken, “ExxonMobil Kıbrıs CEO’su” Theodisiu ise açıklamasında, bu gelişmenin şirketler grubunun 10’uncu parseldeki araştırma faaliyetleriyle birlikte, “Kıbrıs’taki varlıklarını daha fazla genişletmelerine izin verdiğini ve Kıbrıs’ın deniz aşırı araştırma faaliyetleri konusunda umut verici bir bölge olduğunu düşündüklerini” söyledi.

Türkiye’ye mesaj

   Öte yandan Rum Enerji Bakanı Pilidu, tören esnasında gazetecilerin “Türkiye’nin 5’inci parselin bir kısmının Türkiye MEB’ine ait olduğuna dair iddiasının Rum hükümetini düşündürüp düşündürmediği konusundaki” soruya karşılık ise, şirketlerin, gerek sözleşmeden kaynaklanan yükümlükleri, gerek de bu noktaya ulaşılması için harcanan zaman konusunda, çok önemli bir yatırımda bulunduklarını dile getirdi.
   “Böyle olsaydı bu sonucu alacaklarını düşünmediğini” de ifade eden Pilidu, kendilerinin daima uluslararası hukuk ve deniz hukuku temelinde hareket ettiklerini, MEB konularında her zaman bu ilke temelinde hareket ettiklerini ve bunu yapmaya davam edeceklerini söyledi.
5’inci parselle ilgili beklentiler konusundaki bir soruya yanıtında ise, bununla ilgili sayısallaştırma yapmak için henüz çok erken olduğunu dile getiren Pilidu, jeolojik verilerin, 5’inci parselin komşusu olan 10’uncu parselle bağlantısı olduğunu göstermesi ve bu parselin de kendi başına umut verici mesajlara sahip olmasına rağmen, henüz 5’inci parselle ilgili detaylı sismik veriler bulunmadığını ifade etti.
   Dolayısıyla şirketler grubunun ve yapılacak ilk çalışmaların gayesinin, sismik verilerin toplanmasıyla alakalı olacağını ifade eden Pilidu, sismik araştırmaların 2022 yılının ilk yarısında başlamasını umduğunu kaydetti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473