banner564

Sendika başlattı hükümet bitirdi

El-Sen tüm bölgelerde süresiz greve gidildiğini duyurdu; Bakanlar Kurulu 60 gün süreyle askıya aldı

Sendika başlattı hükümet bitirdi
banner598

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin dünkü toplantısında onaylanması üzerine tüm bölgelerde süresiz grev başlattığını duyurdu.
Bakanlar Kurulu ise, Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası'nın (El-Sen) Elektrik Kurumu'nda başlattığı grevi yasakladı.
Resmi Gazete'de yayımlanan "2023 Grev Yasağı (Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu) Emirnamesi" ile El-Sen'in veya diğer sendikaların kurumda grev yapmaları 60 gün süreyle yasaklandı.
Karar, grevin elzem hizmetleri ciddi şekilde kesintiye uğratan nitelikte olması nedeniyle alındı.

El-Sen: AKSA’ya imtiyaz verilmeye çalışılıyor
El-Sen, Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile “AKSA’ya yeni imtiyaz verilmeye çalışıldığı” gerekçesiyle Meclis önünde, yöneticiler düzeyinde eylem yaptı. Eylem sırasında, Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde onaylandığı haberini alan El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, “El-Sen şu andan itibaren tüm bölgelerde süresiz grev başlattı” dedi.
Başbakan Ünal Üstel'e, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu'na ve komite üyeleri Resmiye Canaltay, Hüseyin Çavuş, Hasan Küçük ile Kıb*-Tek Genel Müdür Vekili Dalman Aydın'a yönelik eleştirilerin yer aldığı pankartların açıldığı eylemde, Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Aslan Bıçaklı ile El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer birer konuşma yaptı.
Eylem sırasında, Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde onaylandığı haberini alan El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, “El-Sen şu andan itibaren tüm bölgelerde süresiz grev başlattı” dedi.
Şu andan itibaren yaşanacak sıkıntılardan sendikanın veya Kıb-Tek çalışanlarının değil devlet yetkililerinin sorumlu olacağını vurgulayan Cesurer, Yasa Tasarısının komiteden geçmesini “ihanet” olarak niteledi.
Cesurer, El-Sen olarak insanların karanlıkta kalmasını istemediklerini ancak iki katı elektrik faturası ödemelerini de istemediklerini belirtti ve “El-Sen bu toplum için gereğini yapmaktadır ve yapmaya devam edecektir” dedi.
Türk-Sen Başkanı Aslan Bıçaklı ise konuşmasında, enerjiyi özel sektörün tekeline vermenin tehlikesinden bahsederek, Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile AKSA’ya 20 yıl daha alım garantili uygulama yapılmak istendiğini savundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473