banner564
banner556

Şok ifşaat

Rum Başsavcısı Savvidis, cezaevinde can güvenliğinin olmadığını, mahkumların talimatıyla cinayetlerin işlendiğini belirtti

Şok ifşaat

Rum Başsavcı Yorgos Savvidis ve Başsavcı Yardımcısı Savvas Angelidis, Merkezi Cezaevi’nde, “mahkumların emri ile cinayetler işlendiğini, gardiyanlar eliyle uyuşturucu madde ve cep telefonu alım-satımı yapıldığını, cezaevinde can güvenliği olmadığını belirtti.
Alihtia haberi “Mahkûmların emriyle cinayetler… Cezaevi içinde ve dışında hayatlar tehlikede… Başsavcı ve Başsavcı Yardımcısı, Cezaevi Müdürlüğü tarafından alınan önlemlerin etkin olmadığını söylüyor” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.
Habere göre Rum Başsavcı Yorgos Savvidis ve Başsavcı Yardımcısı Savvas Angelidis’in açıklama yayımlayarak Cezaevi Müdürlüğü tarafından alınan önlemlerin yeterli ve etkin olmadığı için Cezaevi içi ve dışında insan hayatı, güvenliği ve kamu düzeni açısından çok tehlikeli bir durum yarattığına dikkat çekti.
Savvidis ve Angelidis imzasıyla yayımlanan açıklamada Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi’nin,27 Ekim 2022’de cezaevinde dövülerek öldürülen Kıbrıslı Türk Tansu Çıdan cinayetini Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale ettiği hatırlatılarak “sanıklardan, maktul ile aynı kanatta olan biri planlayarak cinayet işlemekten ve A sınıfı kontrollü ilaç bulundurmaktan ve kullanmaktan suçlanıyor” vurgusu yapıldı.

Üç gardiyan açığa alındı
Açıklamada aynı davada ikisi, suç teşkil edecek ihmal, görev ihmali nedeniyle cinayetle ve biri de düşüncesizlik, umarsızlık veya görev ihmaline varan tehlikeli eylemlerle bulunarak ölüme sebebiyet vermekle suçlanan üç gardiyan hakkında da kovuşturma bulunduğuna dikkat çekildi.
Açıklamada  “bu ciddi suç, cezaevine cep telefonu ve uyuşturucu alış-verişi ve kullanılması ve mahkumların cezaevinde oldukları süre içerisinde suç faaliyetlerinde bulunması sorununu yeniden gündeme getiriyor” denildi.

Cezai soruşturma heyeti kanıtladı
Açıklamada Temmuz 2022’de Cezaevi’nde suç işlenmesi ihtimalini araştırmak üzere emekli Yüksek Mahkeme Yargıcı M. Hristodulu başkanlığında 4 kişilik bağımsız cezai soruşturma heyeti görevlendirildiği ve heyetin araştırma sonucunu 4 Kasım’da Hukuk Dairesi’ne raporladığı hatırlatıldı. “Raporun detaylarını acıkamamakla birlikte, cezaevi içerisinde defalarca cep telefonu ve uyuşturucu madde sokulduğu ve kullanıldığının ulaşılan deliller, mahkeme kararları ve polis tarafından alınan ifadelerle doğrulandığını kamuoyuyla paylaşmak zorundayız” denildi.

Gardiyanların bilgisi var
Cezaevine cep telefonu ve uyuşturucu madde sokulması, alışverişi ve kullanımının cezaevinde görevli bazı personelinin bilgisi ve katkısıyla yapıldığının ispatlandığı belirtilerek “tek başına bu, cezaevindeki sistem yapısının, Cezai Yargı sisteminin tamamına çatlaklar yaratan çok ciddi tehlikeler yarattığını ortaya koyuyor” ifadesi kullanıldı.

Su götürmez olgular…
Açıklamada “Sonuç olarak ve su götürmez olgular tahtında, Cezaevi müdürlüğü tarafından alınan önlemler ne yeterli ne de etkindir. Bu da bizi kontrol dışı ve çok tehlikeli bir duruma sürüklüyor, cezaevi içinde ve dışında insan hayatlarını ve güvenliği tehlikeye sokan ve kamu düzenine çok ciddi olumsuz etkileri olan bir durum yaratıyor” denildi.

Cezaevinde talimatla işlenen bazı suçlar
Cezaevinde işlendiği mahkeme kararlarınca da teyit edilmiş bazı suçlar şu şekilde sıralandı:
-Bir mahkumun, kendisine sağlanan cep telefonu ile cezaevi dışındaki bir kişinin öldürülmesi emri vermesi ve bu şekilde tesadüfen olay yerinde bulunan 5 kişiye yönelik cinayet girişiminde bulunulması.
-Azmettirici mahkum ile faillerin canlı telefon görüşmesi eşliğinde Limasol Kaza Mahkemesi’nin delil deposunun kundaklanması.
-Ciddi bir uyuşturucu davasında baş tanık olan bir şahsın 2021’de öldürülmesi. Tanık koruma programındaki bir kişinin, yeminli ifade vermesinden birkaç gün sonra babasının öldürülmesi.
-Tanık koruma programındaki bir diğer kişinin annesinin mezarının, ifade vermesine birkaç gün kala yağmalanması.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473