banner564
banner622

Strazburg’a hangi  pasaport ile geldin?

Hasipoğlu’nun, AKPA’da ambargolar ve Taşınmaz Mal Komisyonu ile ilgili sorduğu sorular, Hristodulidis’i sinirlendirdi

Strazburg’a hangi  pasaport ile geldin?
banner598

KKTC AKPA Heyeti Başkanı UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Kıbrıs Türk halkının sesini Avrupa’da en üst düzeyde duyurmaya devam edeceklerini vurguladı.
Hasipoğlu ile CTP Milletvekili Armağan Candan, Fransa’nın Strazburg kentinde Avrupa Konseyi Parlamenter Asemblesi (AKPA) Genel Kurulu’na katıldı.
Genel Kurul’da konuşma yapan GKRY lideri Nikos Hristodulidis’e soru soran Hasipoğlu, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Açıklamaya göre Hasipoğlu, “Genelde siyasi parti grupları temsilcilerine söz verilen Genel Kurul’da, Rum liderin konuşmasında ilk kez bir Kıbrıslı Türk milletvekiline de soru sorma hakkı verildi. Strazburg’a gelmeden Meclisimiz ve Strazburg temsilciliğimizin yaptığı girişimler sonucunda, Rum lidere soru sorma listesine gruplar dışında tek vekil olarak yazılmayı başardık” dedi.
Oturumu yöneten AKPA Başkanlığına iki gün önce seçilen Yunanistan vekili Theodoros Rousopoulo’nun kendisine 30 saniyelik söz hakkı verdiğini belirten Hasipoğlu, “Aslında burada adil olmayan diğer bir durum, Hristodulidis konuşma yaptığına göre, bizim seçilmiş Cumhurbaşkanımıza da konuşma yapma hakkı verilmesiydi. Bu yüzden değil midir ki biz BM’ye yaptığımız yeni önerimizde uluslararası eşit statümüzü de talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hasipoğlu, Hristodulidis'e neler sordu?
Oğuzhan Hasipoğlu Hristodulidis'e sorduğu sorularla ilgili şunları söyledi:
“Hristodulidis’e 'Daha önceki tüm çözüm planlarına hayır diyen Rum yönetimi bugün AB ve AKPA içerisinde yer almasına rağmen tüm çözüm planlarına evet diyen Kıbrıs Türk tarafının hâlâ Rum tarafının engellemelerinden dolayı izolasyonlar ve ambargolar altında kalması ne kadar adildir?
2004 yılındaki çözüm planını Rum tarafı olarak reddedince, dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan bir rapor yazarak, Rum tarafının Kıbrıs Türkleri ile adanın yönetimini ve zenginliğini paylaşma niyetinin olmadığını vurgulayarak, izolasyonlar ve ambargoların kalkması gerektiği tespitini yapmıştır. Aradan tam 20 yıl geçti. Bugün için biz Kıbrıslı Türklerin özden gelen egemen eşitlik hakkını kabul etmeye ve adanın yönetimini ve zenginliğini paylaşmaya hazır mısınız? Bu siyasi duruşunuzda bir değişiklik var mı? Son olarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından etkin bir iç hukuk olarak kabul edilen Taşınmaz Mal Komisyonu’nun yargı yetkisini neden tanımaktan kaçınıyorsunuz?' sorularını sordum.”
Sorularının ana temasının, GKRY’nin adanın yönetimini ve ada etrafındaki zenginliği paylaşmaya hazır olup olmadığı ve Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız kısıtlamaların kalkması gerektiği olduğunu belirten Hasipoğlu, “Rum lider iki net soruya da sinirlenerek cevap vermekten kaçındı ve şahsıma hangi pasaport ile Strazburg’a geldiğini sormakla yetindi” dedi.

Türkiye’yi suçladı
Rum liderin, çözümsüzlüğün ve izolasyonların ana sebebinin Türkiye olduğunu ifade etmesinin de düşündürücü olduğunu belirten Hasipoğlu, “Kendisi ile birlikte Kıbrıs müzakerelerindeki son büyük zirve olan Crans Montana’da beraberdik. Masayı Anastasiadis’ten önce kendisinin devirdiğini çok iyi biliyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin görüşme sürecinde ne kadar yapıcı bir tutum içerisinde olduğunu ilgili taraflar açıkça bilmektedir” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Öz
Öz - 1 ay Önce

Rumlar hayır dedi, Türkler evet dedi. Ambargolar kalkmadı. Crans Montanada masadan kaçtılar. Hepsi doğru da BM de, AB alınan kararlar var. Bunların işine geleni kabul edip, gelmeyeni kabul etmemek olmaz. Mesela BM ve AB, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon diyor, TMK, yeşil Hat tüzüğünü kabul ediyorsun, sonra BM toplansın egemen eşit devletimi tanısın diyorsun. Maraş, Ercan ve Mağusa limanı için öneri sunuyor, tam tersi Maraşı açacağım diyorsun. Rumların koçanlı mallarını satıyorsun. Seçilmiş cumhurbaşkanlığının ne olduğunu en çok sen biliyorsun. İstifa ettirilip, yerine Tahsin’i getirenler, Sucuoğlunu istifa ettirenler kimlerse, cumhurbaşkanını seçenler de onlardır.K/Türkler değil.Kıbrıs’ın zenginlikleri Türk, Rum, Maronit, Ermeni, Latin tüm,Kıbrıslılarındır. Bu da BM kararları doğrultusunda olacak çözümle gerçekleşebilir. Çözümsüzlükle değil.

Yolcu
Yolcu @Öz - 1 ay Önce

Çok güzel yazmışsın.

KKTC
KKTC - 1 ay Önce

Iki ayrı devleeeeet.

Yolcu
Yolcu @KKTC - 1 ay Önce

LOLOLO!
Senin işin garagözlük.

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474