banner493

Şu anki durum  iç açıcı değil

KKTC’de inşaat, yıkıntı ve plastik atıkların azaltılması, yeniden kullanılması ve geri dönüştürülmesinin önemi konusunda panel düzenlendi

Şu anki durum  iç açıcı değil
banner432

 KKTC’de inşaat, yıkıntı ve plastik atıkların azaltılması, yeniden kullanılması ve geri dönüştürülmesinin önemi konusunda farkındalık artırmayı hedefleyen Avrupa Komisyonu destekli kampanya çerçevesinde “İnşaat ve Plastik Atıklarının Azaltılması” konulu panel düzenlendi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Konferans Salonu’nda yer alan ve moderatörlüğünü Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Doğuç Veysioğlu’nun yaptığı panele, Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Ierotheos Papadopoulos’un yanı sıra konuşmacı olarak Çek Cumhuriyeti Çevre Bakanlığı’ndan Jaromin Manhart, Kapasite Geliştirme Projesi’nde Katı Atık Uzmanı Andy Whiteman ve Çevre Koruma Dairesi’nden Ayşe Akanser katıldı.

Papadopoulos: En iyi atık, çıkarılmayan atıktır
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Ierotheos Papadopoulos, Avrupa Birliği ülkelerinde, inşaat atıkları ve molozların, tüm atıkların yüzde 25 ile yüzde 30’u oranla en ağır ve hacimli atıklar olduğunu belirtti.
Kullanılan, üretilen, atılan her türlü plastiğin çevreye zarar verdiğini belirten Papadopulos, Avrupa’nın her yıl 25 milyon ton plastik atık çıkardığını ve bunların çok az geri dönüşüm oranına sahip olduğunu kaydetti.
“En iyi atık, çıkarılmayan atıktır” ifadelerini kullanan Papadopoulos, bahsedilen hedeflere ulaşılabilmesinin çöp azaltımı ve atık önleme konusunda derin çalışmalar gerektirdiğinin altını çizdi.
Kuzey Kıbrıs’ta da dünden itibaren billboard ve yazılı-sözlü materyallerde atık azaltımı ve çöp toplama kampanyalarının devreye sokulacağını ifade eden Papadopoulos, “Bu şekilde devam edemeyiz, tüketim alışkanlıklarımız konusundaki düşüncelerimizi ve alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Veysioğlu: Toplumsal yaşam biçimi değiştirilmeli
Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Doğuç Veysioğlu da Kıbrıs’ın bir Avrupa toplumu olduğunu söyleyerek, yaşanan çevrenin bunu hiç yansıtmadığını, toplumsal yaşam biçiminin değiştirilmesi gerektiğini belirtti.
ÇMO olarak etkinliğe katkı yaptıklarını hatırlatan Veysioğlu, Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Türk toplumuna yardımlarının devam ettiğini ve daha da devam etmesini umduğunu söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 12:48
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner474

banner460