banner564
banner556

Süreç devam ediyor

Amcaoğlu, ambulans ihalesinin mahkemede olduğunu, gelecek neticeye göre adım atılacağını söyledi

Süreç devam ediyor

 Maliye Bakanı Olgun Selçuk Amcaoğlu, ambulans ihalesinin mahkemede olduğunu, mahkemeden gelecek neticeyle adım atılacağını söyledi. 

Verilen bilgiye göre, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin konuları değerlendiren Maliye Bakanı Olgun Selçuk Amcaoğlu, ambulans ihalesi, 2020 bütçesi ve KIB-TEK hakkında açıklamalarda bulundu. 
Ambulans ihalesi ile ilgili açıklamasında, göreve geldiğinde ihalenin açıldığının altını çizen Amcaoğlu, yaşanan süreci anlattı. Amcaoğlu, şöyle dedi:
“Yaşanan süreçler dahilinde ilk alması düşünülen işletmeyle aldığı karar, askı süresince diğer işletmenin itirazlarıyla rekabet kuruluna başvurdu. Rekabet kurulunun o birinci hak sahibi oldu dediği işletmenin yetersiz bilgilendirilmesinden dolayı ikinci işletmenin, ihalenin 2. İşletmeye verilmesiyle ilgili bir değerlendirme ortaya çıktı.”  
Sonrasında, rekabet kurulunun tekrar değerlendirmesiyle 1. işletmeye verme kararı ürettiği ortada dururken, ansızın Sağlık Bakanlığı tarafından ihalenin iptali ile ilgili yazının komisyona ulaştırıldığını dile getiren Amcaoğlu, oradaki öngörünün ihale bedelinin bloke edilen bedelin üzerinde olduğunun söylendiğini kaydetti ve “Yetersiz kaynak nedeniyle iptal edildiği bildirildi. Olay şu an mahkemede. Birinci işletme yetkililer konuyu mahkemeye verdi. Biz de mahkemeden gelen neticeyle adımı atacağız” şeklinde konuştu.  
2020’de yaşanması öngörülen gelişmeler hakkında konuşan Bakan Amcaoğlu, yerel gelirdeki artış ve yatırım başlığındaki artışın dikkat çekeceğini söyledi. 
“Maaş ödemelerinin yüzde 60-65 seviyelerine çekilmesi lazım” diyen Amcaoğlu, “sadece ek mesai başlığında ödediğiniz 195- 200 milyon seviyelerinde olacak” şeklinde konuştu. Amcaoğlu,  “Sadece yatırım başlığında 2019 yılında 180 milyonluk yatırım başlığı mevcuttu” diyerek, geçmiş koalisyon hükümetinin ilk yaptığı yanlışın yatırım başlığından yüzde 10 tasarrufa giderek 160 milyona düşürmesi olduğunu söyledi. 
Amcaoğlu, “Arabanızı süreceğiniz asfalt yok, hastaneniz yok, okul yok, bunlar ortada dururken, siz daha fazla maaşı ve cari harcamaları yükselterek bu toplumu ileri taşıyamazsınız” ifadelerini kullandı. 
KIB-TEK hakkında da konuşan Amcaoğlu, Bakanlar Kurulunda konunun ele alınacağını ifade ederek, Ekonomi ve Enerji Bakanlığından gelecek dosyanın inceleceğini dile getirdi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473