banner564

TCMB politika faizini yüzde 50'ye yükseltti

TCMB, bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini yüzde 50'ye yükseltti.

TCMB politika faizini yüzde 50'ye yükseltti
banner598

Türkiye Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını açıkladı.

Piyasadaki genel beklenti, seçim öncesi faizlerin sabit tutulacağı yönündeydi.

Son olarak şubat ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık olarak yüzde 67,07 artarak, yüzde 66'lık beklentiyi aşmıştı. TÜFE şubatta aylık bazda ise yüzde 4,53 arttı. Aylık enflasyon için beklenti ise yüzde 3,8 olmuştu.

Play Video

Enflasyonun beklentilerden yüksek sevidede seyretmesi, son toplantıda faiz artışını pas geçen TCMB'nin tekrar sıkılaştırma hamlelerine dönebileceği ihtimallerini gündeme getirmişti.

Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından Haziran 2023 ile Ocak 2024 arasındaki dönemde TCMB politika faizini 3 bin 650 baz puan yükseltti. Ocak ayında politika faizinin yüzde 45'e çıkmasıyla birlikte ise banka yeterli sıkılığa ulaştığını söyledi ve şubat ayında faizi sabit tuttu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğru Söz
Doğru Söz - 1 ay Önce

Enflasyonun altında olan hiçbir faiz gerçekci değil. Ve sadece TL mevduat sahiplerini uyutma taktiği. RTE bu tür manipülasyonlarla Milletin TL mevduatlarını çal babam çal etti. Zehir zıkkımı olsun.

Doğru Söz
Doğru Söz - 1 ay Önce

Ne yani bu artış çöp ya da tuvalet kâğıdı hükmünde olan TL yi değerli mi yaptı!.
( TL=TC Hükümet = Recep Tayip Erdoğan )

Doğru Söz
Doğru Söz - 1 ay Önce

Eeeeey Recep Tayip Erdoğan, peki Hafize Gaye Erkan'ın suçu ne idi? Kiralar yüksek ben bile kiralayamıyorum ve ailemle kalıyorum demek mi? Yani "doğruyu söyleyen dokuz köyden kovulur" tam da RTE rejimi için uygun bir atasözü.

SIRADAKİ HABER

banner471

banner473