banner564

UBP, HP ve DP’nin belirlenmedi

CTP 2 milyon, TDP ile YDP birer milyon TL,  TKP 100 bin, Bağımsızlık yolu ise 50 bin liralık seçim bütçesi hazırladı

UBP, HP ve DP’nin belirlenmedi
banner598

KKTC’de 23 Ocak’ta yapılacak “Milletvekilliği Erken Genel Seçimi”ne yönelik 28 Aralık’ta başlayan propaganda süreci devam ederken, siyasi partilerin 5’i seçim bütçesini belirledi. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) 2 milyon TL,  Toplumlu Demokrasi Partisi (TDP) ile Yeniden Doğuş Partisi (YDP) birer milyon TL seçim bütçesi hazırlarken, Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) 100 bin, Bağımsızlık Yolu ise 50 bin TL harcayacak. Ulusal Birlik Partisi (UBP), Halkın Partisi (HP) ve Demokrat Parti (DP) henüz seçim bütçesi hazırlamadıklarını belirtti.
Toplamda 8 siyasi partiden 400 aday ve 3 de bağımsız aday olmak üzere toplam 403 adayın Cumhuriyet Meclisi’ndeki 50 koltuğun sahibi olmak için yarışacağı seçimde siyasi partiler, seçim sloganlarını ve manifestolarını oluşturarak seçmen karşısına çıktı. 
Partilerin manifestolarında ise “ekonomi” başlığı öne çıkıyor. Seçime katılacak 8 siyasi partinin yetkilileri, seçim manifestolarında öne çıkan başlıklar, sloganları ve seçim bütçeleri gibi konularda Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) bilgi verdi.

UBP’nin manifestosunda “ezber bozan adımlar” var 
UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, UBP’nin manifestosunda ekonomi ve sağlık konuları ile dış politikada “ezber bozan adımların” olduğunu aktardı.
Propaganda çalışmalarını profesyonel ekiplerle yürüten UBP’nin seçim sloganları, “İktidar Bizim İşimiz”, “Bizimle Yürü, İstikrarla Büyü” olarak belirlendi.
Öte yandan UBP’nin “Tek Başına İktidar Yolunda Seçim 2022 Manifesto Çalışıtayı” adıyla düzenlediği toplantıda, adaylara manifestonun detayları başlıklar halinde anlatılmış ve uzmanların görüşleri paylaşılmıştı. Ekonomi ve mali konulara ağırlık verildiği belirtilen manifestonun detayları da, uzman görüşleri alındıktan sonra kamuoyu ile paylaşılacak. UBP seçim bütçesini ise henüz açıklamadı. 

CTP’nin gündemi ekonomi
CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın’dan edinilen bilgiye göre parti, YSK ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin kararları doğrultusunda, propaganda sürecini küçük boyutlu etkinliklerle geçirecek.
Salı günü kamuoyu ile paylaşılacak CTP’nin Seçim Manifestosu’nda ise ekonomi öncelikli olarak yer alıyor. Manifestoda, halkın alım gücünü korumaya ve geliştirmeye yönelik ciddi tedbirlerin hayat bulması ve Euro’nun muhasebe birimi olarak kullanılmasına yönelik çalışmaların sonuçlandırılması hedefi öne çıkıyor.
Ayrıca, asgari ücretten vergi alınmaması, Yurttaşlık Yasası’nda düzenlemelerin yapılması, uzun vadeli ekonomik kalkınma planlarının yapılması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması için tam gün eğitime geçilmesi gibi konular CTP’nin hedefleri arasında belirtiliyor.
Propaganda çalışmalarını profesyonel bir ekiple yürüten ve ortaya çıkan ilk sloganı “Kıbrıs için CTP Geliyor” olan CTP’nin, ikinci sloganı ise “Yaptık, Yine Yaparız”.
CTP’nin seçim için ayırdığı bütçe ise 2 milyon TL. Ancak ayrılan bütçe, yetmemesi halinde artırılacak.

HP’nin konut edindirme projesi var
HP Genel Sekreteri Tolga Atakan, partinin planlanan propaganda süreci ile ilgili bilgi verdi.
Buna göre, HP’nin manifestosunda ekonomi ile ilgili kısa, orta ve uzun vadeli atılacak adımlar bulunuyor. Gençlerin ev ihtiyaçlarına yönelik konut edinme projesi ile işsizliğin önüne geçilmesine yönelik destek programları öne çıkan başlıklar arasında. Ayrıca “bilişim” başlığı altında özellikle e-devlet uygulamalarıyla vatandaşın kamu hizmetlerine kesintisiz daha verimli şekilde ulaşması hedefleniyor. 
Propaganda çalışmalarını profesyonel ekiple yürüten HP’nin, “Biz Halk İçin Varız”, “Halkın Partisi Çalışacak, Halk Kazanacak”, “Bu Memleket Sahipsiz Değil” gibi sloganları bulunuyor.
HP’nin, seçim bütçesini Ocak’ın ilk haftası açıklaması bekleniyor. HP de henüz seçim bütçesini hazırlamayan partiler arasında yer aldı. 

DP’de de ekonomi ön planda
DP Seçim Komitesi Başkanı Ozan Erenay’ın aktardığı bilgiye göre, DP’nin manifestosunda da ekonomik krizi aşmaya yönelik görüşler ön planda tutulurken, sağlık, eğitim ve spor gibi birçok başlığa da yer verildi.
DP, pandemi koşullarını dikkate alarak, miting ve kalabalık etkinlikler düzenlemeyecek.
Seçim bütçesi henüz netlik kazanmayan DP, kampanyasını “Gelenekten Geleceğe” sloganı ile yürütecek. DP de seçim bütçesini açıklamadı. 

TDP, kamucu anlayışı öne çıkarıyor 
 TDP Genel Sekreteri Halil Hızal’dan alınan bilgiye göre, TDP’nin manifestosunda ekonomi ve sağlık konularına öncelik verildi. 
Özellikle ekonomiyi öne çıkaran TDP, sağlık sisteminde de liberal değil, “kamucu” bir anlayışı savunuyor. Parası olan insanların iyi bir sağlık hizmeti alabileceği bir sistem yaratıldığını savunan TDP, bunun değişmesi gerektiği görüşünde.
Yaklaşık 1 milyon TL bütçe ile propaganda sürecini geçirecek olan TDP, “Şimdi TDP Zamanı” sloganını kullanacak.

YDP’de ekonomi, sağlık ve hukuk konuları hakim
YDP Genel Sekreteri Enver Öztürk’ten alınan bilgiye göre, partinin manifestosunda ekonomi, sağlık ve hukuk konuları hakim.
YDP’nin seçim manifestosunda, hayatın ucuzlatılması ve halkın alım gücünün korunması, kooperatifçiliğin geliştirilmesi, sağlıkta yatak kapasitesi ile uzman personelin artırılması, ilaç ve aşı teminine yönelik adımlar atılması ve adaletin erken tecellisinin sağlanması gibi başlıklar bulunuyor.
Kampanyanın yürütülmesinde yarı profesyonel bir ekiple çalışan YDP’nin seçim bütçesi ise 1 milyon TL. YDP kampanyasında, “Güç Sende” ve “YDP ile İstikrarlı Günlere” sloganlarını kullanacak.

TKP servet vergisi alınmasını hedefliyor
TKP-YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, TKP-YG’nin manifestosunda öne çıkan başlıklarla ilgili bilgi verdi.
Buna göre TKP-YG’nin, iç piyasada kiralar, harçlar ve kredilerde sterlin kurunun 12’ye sabitlenmesi, tarım reformu yapılması, faiz yasası çıkarılarak, mazbata mağdurlarının hapis yatmasına son verilmesi ve bir kereye mahsus servet vergisi alınması gibi hedefleri bulunuyor.
Profesyonel ekiple çalışmayan TKP-YG’nin kampanyasını ise Genel Başkan Mehmet Çakıcı yürütecek. TKP-YG’nin seçim için harcayacağı bütçe ise 100 bin TL’yi aşmayacak şekilde planlandı. TKP-YG’nin sloganı ise, “Kuklaları Atalım, Ekmeğimizi Kurtaralım”.

Bağımsızlık Yolu “emekçinin partisi var” sloganı ile kampanyasını yürütecek
Bağımsızlık Yolu (BY) Genel Sekreteri Celal Özkızan, BY’nin planladığı seçim kampanyası ile ilgili bilgi aktardı.
Aktarılan bilgilere göre, BY’nin seçim manifestosunda, sendikasız çalıştırılmanın yasaklanması, “ultra zenginlerden” servet vergisi alınması, asgari ücretin en düşük kamu maaşına endekslenmesi ve eşel mobilin iki ayda bir uygulanması, her bölgeye sığınma evi yapılması, ücretsiz kamusal eğitim ve sağlık hakkı, kamusal toplu taşımacılık, kamusal aşevi ve federasyon hedefleri var.
Kampanyada profesyonel bir ekiple çalışmayacak olan BY, süreci üyelerinin katkısı ile götürecek.
“Emekçinin Partisi Var” sloganı ile kampanyasını yürütecek olan BY’nin seçim için ayırdığı bütçe ise 50 bin TL. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473