banner564
banner556

Yanlıştan dönülmeli

Bakan Akar, adadaki Türk askeri varlığının, hukuki temelinden farklı gösterilmeye çalışılmasının gerçekleri yansıtmadığını belirtti

banner611
Yanlıştan dönülmeli
banner598
banner616

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Türkiye'nin ve Kıbrıs Türkü'nün Kıbrıs ile alakalı yer almadığı hiçbir projenin yaşama şansı yoktur. Kıbrıs dahil tüm denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimizi korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna da çok şükür muktediriz” dedi.
Adadaki Türk askeri varlığının, hukuki temelinden farklı gösterilmeye çalışılmasının da gerçekleri yansıtmadığını kaydeden Akar, bu yapılan yanlış beyanlar ve  haksız ithamların ne Yunan ne de Rum tarafına fayda sağlamayacağını ifade etti.
Akar, İzmir Foça Deniz Üs Komutanlığında düzenlenen 2'nci Korvet Filotillası Komodorluğu Sancak Tevcih Töreni'ne katıldı.
Törende konuşan Akar, Kıbrıs meselesine de değindi.  Kıbrıs meselesinin milli mesele olduğuna işaret eden Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kıbrıs Barış Harekatı'nı herkesin görmesi, göz ardı etmemesi lazım. Gerçekten adaya barış, huzur ve istikrar getirmiştir. Türkiye Kıbrıs'ta İngiltere ve Yunanistan ile birlikte garantör bir devlettir. Adadaki Türk askeri varlığının, hukuki temelinden farklı gösterilmeye çalışılması da gerçekleri yansıtmamaktadır. Bu yapılan yanlış beyanlar, haksız ithamlar ne Yunan ne de Rum tarafına hiçbir fayda sağlamayacaktır. Rumların biran önce uzlaşmaz tutumlarından vazgeçmesi, oradaki Türk farklılığını kabul etmeleri gerekmektedir. AB'nin de stratejik körlüğü bir kenara bırakması lazım. Olayları yakından takip edip olduğu gibi görmelerini bekliyoruz. 50 yıldır başarısızlıkla sonuçlanan eski çözüm formüllerini tekrar tekrar konuşmak zaman kaybından başka hiçbir sonuç doğurmaz. 50 yıldır bunu açıkça gördük. Bütün bunları söyledikten sonra şu hususlar asla unutulmamalı. Türkiye'nin ve Kıbrıs Türkü'nün Kıbrıs ile alakalı yer almadığı hiçbir projenin yaşama şansı yoktur. Kıbrıs dahil tüm denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimizi korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna da çok şükür muktediriz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474