banner564

Yönetim kurulu belirlendi

Menteş Aytaç görevi devretti, Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği başkanlığına Bekir Beksan Akandere getirildi

Yönetim kurulu belirlendi
banner598

Ömer KADİROĞLU
Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği’nin (KTTTB) tek adaylı Genel Kurulu’nda Birlik Başkanı Bekir Beksan Akandere oldu.
Açıklamaya göre, Birliğin 2. Genel Kurulu, dün Gönyeli-Alayköy Belediyesi konferans salonunda yapıldı. Genel Kurula Meclis Başkanı Zorlu Töre, Maliye Bakanı Alişan Şan, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ve Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu katıldı.
Genel Kurul, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kıbrıs Türk Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve 6 Şubat tarihinde Türkiye'nin Kahramanmaraş ilinde hayatını kaybedenler ve “Şampiyon Meleklerin” anısında bir dakikalık saygı duruşu ardından İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Daha sonra divan oluşturuldu ve görevini devreden Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği Başkanı Menteş Aytaç konuşma yaptı.

Aytaç: Toplu taşımacılık geliştirilmeli
Aytaç konuşmasında, uzun yıllar birlik içerisinde mücadele ettiğini ifade ederek, görevi devrederken duygulu anlar yaşadığını söyledi. Aytaç, toplu taşımacılığın devlet politikasından çıkıp hükümet programına girmesi gerektiğini savunarak, 50/2000 sayılı Motorlu Araçlar Yolcu ve Eşya Taşıma (Denetim) Yasası’nın ivedi şekilde tadilat edilmesi gerektiğini vurguladı ve taşımacılığın bu yasadan dolayı büyük zarar gördüğünü belirtti.
Toplu taşımacılığın geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Aytaç, bir an önce bu konunun irdelenmesini istedi.
Genel Kurulda, konuşmaların ardından uzun yıllar taşımacılık yapan kişilere teşekkür plaketleri verildi. Divan başkanı Avukat Kemal Mut tarafından faaliyet ve mali rapor okundu, organların seçimi sonrasında genel kurul sona erdi.

Akandere ve ekibi göreve hazır
Tek adaylı gidilen 2’nci Genel Kurul’da Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği yeni başkanı Bekir Beksan Akandere oldu.
Yönetim Kuruluna, İbrahim Başar Aytaç, Mehmet Özsezer, Mustafa Dağgül, Engin Malyalı, Memduh Şeker, Mehmet Kurtbaş, Mehmet Özcafer, Hasan Kalkanlı, İbrahim Aslantürk, Erkan Kilim, Hasan Eşan, Kazım Uğursöz, Kemal Çağlaş, Hasan Kalkaner seçilirken, yedek üyeler Ayhan Demirtaş, Osman Güngör, Hüda Nalbantsoy, Sami Yediyıldız olarak belirlendi.

Şan: Toplu taşıma istenilen düzeyde değil…
Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği Genel Kurulu’na katılan Maliye Bakanı Alişan Şan bir de konuşma yaptı.
Maliye Bakanı Şan, toplu taşımacılığın önemine değinerek, ülkede toplu taşımacılığın yeterli düzeyde olmadığını kaydederek, bunun yansımalarını tasarruf açısından da hem maliyeye, hem ekonomiye, hem de sosyal yaşama olumsuz yansıdığını dile getirdi.
Esnaftan gelen biri olarak sektörün sorunlarını yakından bilen biri olduğunu ve toplu taşımacılığın önemine dikkat çeken Maliye Bakanı Şan şöyle konuştu:
“Ulaşım ve ulaştırma, gerçekten çok önemli bir sektör. Bir bölgeye bir yatırım yapabilirsiniz. Ancak oraya ulaşımı götüremezseniz, eğer o bölgeye turisti, öğrenciyi, yolcuyu taşıyamazsanız yaptığınız yatırımın da bir önemi kalmaz. İşte bu bağlamda toplu taşımacılığın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.
Toplu taşımacılık, ekonominin gelişmesi, ticaretin daha ileri gitmesi ve daha çağdaş bir yaşamın temel unsularından birisidir. Dolayısıyla biz ekonomideki kaynaklarımızı daha verimli kullanmalıyız. Çocuklarının geleceğini ve ekmeğini toplu taşımacılıkla kazanan siz kıymetli emekçilerin sorunlarının ve sıkıntılarının neredeyse tamamına yakınını bilen biri olarak yürekten söylüyorum ki, imkanlar çerçevesinde sorunların üstesinden birlikte hareket ederek geleceğiz.” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bir okur.
Bir okur. - 1 yıl Önce

Sn Arıklıya birde Liman İşçiler Şirketinin kimlere peşkeş çekildiğini sorun ltf.?

SIRADAKİ HABER

banner471

banner474