banner564

Yüzde 98'i bitti

Bakan Arıklı ve Büyükelçi Feyzioğlu yeni Ercan Havalimanı’nı ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı

Yüzde 98'i bitti
banner598

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, yeni Ercan Havalimanı’nı ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Ziyarette yapılan açıklamalarda çalışmaların yüzde 98 bittiği belirtildi. 
Bakan Arıklı, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gururu olabilecek muhteşem bir eser” olarak nitelediği yeni havalimanının, 10 milyon yolcu kapasiteli olduğunu aktardı.
Türkiye Cumhuriyeti’nde 6 Şubat’ta meydana gelen depremden dolayı Kahramanmaraş’ta bulunan ve Ercan Havalimanı için pano ve trafo üreten fabrikada bir süre üretimin durduğunu ve bu nedenle havalimanının yapımında gecikmeler yaşandığını ifade eden Arıklı, yeniden üretime başlayan fabrikadan gelecek malzemelerin süratle monte edileceğini ve Ercan Havalimanı’nın açılışa hazır hale getirileceğini aktardı.
Arıklı, Yeni Ercan Havalimanı’nın Türkiye’nin dördüncü büyük havalimanı olan Dalaman Havalimanı ile eşit büyüklükte olduğunu da belirtti.

Feyzioğlu: Şimdiden Kıbrıs Türk halkına hayırlı olsun
Büyükelçi Feyzioğlu ise sözlerine, “Bu eserin hayata geçmesinde emeği olan, alın terini döken herkese teşekkür ediyorum" diyerek başladı.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine “yeni Ercan Havalimanı’nın en kısa sürede Kıbrıs Türk halkına kazandırılması” yönünde talimatı olduğunu aktaran Feyzioğlu, göreve geldiğinden beridir havalimanı ile ilgili her işi takip ettiğini ve hükümet ile Türkiye arasında koordinasyonu sağladığını kaydetti.
“Bu büyük bir eser ve yüzde 98’i bitti. Şimdiden Kıbrıs Türk halkına hayırlı olsun” diyen Feyzioğlu, yeni havalimanının dünyadaki havalimanları ile rekabet edebilecek güçte olacağını söyledi.
Çok çağdaş ve yüksek standartlarda iş yapıldığını belirten Feyzioğlu, havalimanının izolasyonların kırılmasında da çok büyük katkı sağlayacağına inanç belirterek, “Bu eser hayata geçtiğinde, yani yolcu kabulüne başladığında piste uçaklar inip kalktığında, hep birlikte çok büyük gurur yaşayacağız” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ÜMİT  Ozdemirağ
ÜMİT Ozdemirağ - 1 yıl Önce

Yalan dolan. Bütün yalan ve dolan tüccarları bir araya gelmiş.
Sanki büyük bir iş başarmışlar gibi ortaya çıkmışlar.

SIRADAKİ HABER

banner471

banner473