banner564

Önemli bir dış finansman

Şimşek, Dünya Bankası'ndan sağlanan 35 milyar dolarlık yatırım paketini değerlendirdi

Önemli bir dış finansman
banner598

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası'ndan sağlanan 35 milyar dolarlık yatırım paketini değerlendirdi. Şimşek, "Böylesine önemli bir dış finansmanın mevcudiyeti, şüphesiz Orta Vadeli Program'ın (OVP) başarılı şekilde yürütülmesini desteklemektedir." ifadesini kullandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konuya ilişkin sosyal medya hesabından Dünya Bankası'ndan sağlanan 35 milyar dolarlık yatırım paketine ilişkin paylaşım yaptı.
Dünya Bankası'nın Türkiye'ye yönelik yatırım paketini artırma kararının, OVP'nin onayı niteliği taşıdığına işaret eden Şimşek şunları kaydetti:
"Banka, Türkiye'nin kamu ve özel sektörüne sağladığı finansmanı önümüzdeki üç yıl içinde iki kattan fazla arttırarak 35 milyar dolara çıkarmayı planlıyor. Dünya Bankası'nın paha biçilmez ortaklığını ve Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına yönelik güçlü bağlılığını takdir ediyoruz. Bu, BAE'nin daha önce açıkladığı yaklaşık 51 milyar dolar tutarındaki üç yıllık yatırım planına ek olarak geliyor. Böylesine önemli bir dış finansmanın mevcudiyeti, şüphesiz programımızın başarılı şekilde yürütülmesini desteklemektedir."
Şimşek, OVP'nin, iyi kalibre edilmiş para, maliye ve yapısal politikalar yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı sağlamayı, kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümeyi teşvik etmeyi ve deprem sonrası yeniden yapılanmayı başarıyla tamamlamayı amaçladığını aktarırken, "Program, üretkenliği artırmak için reform ivmesini canlandırmaya odaklanıyor." ifadesini kullandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner473