Türkiye’de can kaybı 5 bin 300

Türkiye’de bin 24 yeni vakayla 209 bin 962 oldu

Türkiye’de can kaybı 5 bin 300

Türkiye’de bin 24 yeni vakayla toplam sayı 209 bin 962, 18 ölümle can kaybı 5 bin 300 oldu. Bu arada Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret etti, İstanbul’da ofis açacaklarını söyledi. 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 9 Temmuz 2020 günlük Coronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte bin 24 kişiye Covid-19 tanısı konuldu, 18 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 209 bin 962, can kaybı 5 bin 300 oldu.
Son 24 saatte 2 bin 879 kişinin daha iyileşmesiyle Covid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 190 bin 390 oldu.
Bakan Koca, yaptığı açıklamada "Yoğun bakım hasta sayımızdaki artış eğilimi yavaşladı. Entübe hasta sayımız 7 azaldı. İyileşen sayımız, yeni tanı konanların iki katından fazla" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca: İstanbul'da DSÖ ofisi açılıyor 
Bu arada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge ile görüşmesi sonrası açıklama yaptı. Sağlık Bakanı Koca, "DSÖ ile Türkiye arasındaki ilişkilerin genişletilmesi konusunda bölge direktörü ile mutabakat içindeyiz. İstanbul'da DSÖ ofisini hızla hayata geçiriyoruz. DSÖ açısından özel bir konuma sahip ofis, çalışmalarıyla Covid-19 kapsamındaki güncel ihtiyaçların karşılanması konusunda rehberlik edecektir. Ofis sağlık acil durumları konusunda faaliyet gösterecek" dedi.

Kluge: İlk ziyaretimi Türkiye’ye yaptım
DSÖ Avrupa Direktörü Kluge de açıklamasında şunları kaydetti:
"Kısıtlamanın kakması sonrası ilk seyahatimi Türkiye'ye gerçekleştirdim. Covid sonrası döneme başlıyoruz. Covid-19'a karşı sergiledikleri dayanışma için Türk halkı ve makamlarına içten takdir ve saygılarımı sunuyorum.
Pandemi henüz sona ermemiştir. Çalışmalarımızda bizler son derece hazırlıklı olmak zorundayız. Çalışmalarımızı bu yönde en yüksek seviyedeki teyakkuz seviyesinde ilerlemek zorundayız. Türkiye Covid-19 ile mücadelede önemli bir virajı almaktadır. Vaka yükü ve ölüm rakamları yüzde 75 azalmıştır.
Hükümet birimlerinin ve toplumun bütün segmentlerinin dahil olduğu anlayış ile Türkiye'de devam etmeliyiz. Pandemiye karşı mücadelemizi güçlenerek sürdürmeliyiz. Türkiye'nin yaşlılarda yakaladığı düşük ölüm başarısını sürdürebilmek için hedeflenmiş müdahalelere ihtiyaç var.
Sonbahar aylarıyla artan grip mevsiminde risklere karşı hazır olmalıyız."
Soruları da yanıtlayan Kluge, Türkiye'nin Covid-19 mücadelesiyle ilgili olarak, "Türkiye'de ölüm ve vaka oranları nisan ortasından bugüne yüzde 70'in üzerinde düşüş kaydetti. AB'nin güvenli seyahat edilebilecek ülkeler kriterlerine bunun girdiğini düşünüyoruz. Türkiye test sayılarını iki katın üzerinde artırdı. Türkiye yaşlı ölümleriyle ilgili de büyük başarıya imza attı. 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner468

banner460