banner564
banner556

Yarışa katılacak

İngiltere’de eski Maliye Bakanı Rishi Sunak başbakanlık için adaylığını resmen açıkladı

banner587
Yarışa katılacak

İngiltere’de eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, 20 Ekim’de istifa eden Başbakan Liz Truss’ın yerini almak için parti içerisinde başlayan liderlik yarışına katılacağını resmen duyurdu.
Sunak, Twitter’dan yaptığı açıklamada, İngiltere’nin “derin bir ekonomik krizle” karşı karşıya olduğunu belirterek, “Partimizin şimdi yapacağı seçim, gelecek nesil İngiliz halkının, öncekinden daha fazla fırsata sahip olup olmayacağına karar verecek.” ifadelerini kullandı.
Bu nedenle, iktidardaki Muhafazakar Partinin yeni lideri ve aynı zamanda ülkenin Başbakanı olmak için adaylığını koyduğunu açıklayan eski Maliye Bakanı Sunak, “Ekonomimizi düzeltmek, partimizi birleştirmek ve bunu ülkemiz için yapmak istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.
Liz Truss’ın istifasının ardından başlayan parti içerisindeki liderlik yarışına katılabilmek için bu kez adayların öncelikle en az 100 Muhafazakar Parti milletvekilinin desteğini alması gerekiyor.
Rishi Sunak’ın adaylığını ilan etmeden önce en az 124 milletvekilinin desteğini aldığı, öte yandan, Sunak dışında resmen adaylığını açıklayan bir diğer isim Muhafazakar Partinin Meclis Grup Başkanı Penny Mordaunt’un ise 23 milletvekilinin desteğini aldığı biliniyor.
Sunak, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 7 Temmuz’da parti liderliğinden istifasının ardından da liderlik yarışı için adaylığını koymuş fakat oylama sonucu Liz Truss karşısında yenilgiye uğramıştı.

banner571

Johnson’un ismi öne çıkıyor
Parti liderliği ve aynı zamanda ülkenin yeni Başbakanı olmak için yarışa katılacaklar arasında eski Başbakan Boris Johnson’ın da ismi öne çıkıyor.
Dominik Cumhuriyeti’ndeki tatilini yarıda keserek İngiltere’ye dönen Johnson, henüz resmi olarak adaylığını açıklamasa da eski Başbakan’ın liderlik yarışına katılacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Ancak, Covid-19 salgını sırasında Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle hakkında soruşturma yürütülen Johnson’ın, soruşturmanın sonucuna göre parlamentodan ihraç edilme ya da milletvekilliğinden atılma olasılığı da bulunuyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473