banner564
banner556

1.7 milyar Euro’luk kredi çekme imkanı

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis yeni ekonomik tedbirler açıkladı

banner589
1.7 milyar Euro’luk kredi çekme imkanı

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, dün ekonomiyle ilgili yeni tedbirler açıkladığı haber verildi.
Alithia gazetesi “Piyasaya Para Geliyor” başlıklı manşet haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün akşam halka seslenerek, 10 yeni ekonomik tedbir açıkladığını duyurdu.
Devletin, iş güvenliğinin sağlanması aynı zamanda işletme giderleri ile bağımsız olarak çalışan kişiler ve işletmelerin kiralarının karşılanmasına yönelik toplam hibe miktarının yaklaşık 430 milyon Euro olduğunu belirten Anastasiadis, likiditenin artırılması için, devlet tarafından işletme ve konut kredileriyle ilgili faiz oranı hesaplanmadan, toplam 1,7 milyar Euro’luk kredi çekme imkanı sağlanacağını da söyledi.

İşletmelerin kredi faizleri sübvanse ediliyor

Açıklanan tedbirler çerçevesinde, çok küçük ve küçük işletmeler ile bağımsız çalışanların 100 milyon Euro’luk bir miktarla devlet tarafından destekleneceğini yazan gazete, bağımsız çalışanların kredileri ile yeni işletme kredilerinin faizlerinin de 4 aylığına sübvanse edileceğini ifade etti.
Anastasiadis’in ilk önlemler paketinin toplam 1,2 milyar Euro olduğunu belirttiğini de yazan gazete, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finanse edilmesi için 800 bin Euro’luk bir likidite sağlanacağını kaydetti.

Turizme ek 6.3 milyon Euro’luk teşvik
Turizm sektörünün ve ülkenin turizmle ilgili bağlantılarının desteklenmesi için 6,3 milyon Euro’luk ek bir teşvik da kararlaştırıldığını da yazan gazete, bunun, mevcut planla birlikte 15,7 milyon Euro’ya ulaşacağını ve 2020 yılı sonuna kadar ödeneceğini belirtti.
Ekonomik tedbirler paketinin, küçük işletmelere ve bağımsız çalışanlara bir kereye mahsus olmak üzere 1.250-6.000 Euro arasında bir tahsisat verilmesini kapsadığını da yazan gazete, turizm tesisleri ile yiyecek alanlarına yönelik KDV’nin yüzde 5’e düşürülmesine karar verildiğini de ekledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473