banner564

Casus program

İsrail’in geliştirdiği ‘Pegasus’ yazılımı, Rumları korkuttu

Casus program
banner598

Uluslararası örgütlerin Güney Kıbrıs’ta, NSO Group Technologies isimli İsrail şirketinin yarattığı cep telefonu dinleme programı olan Pegasus yazılımı ve şirkete ait “casus van” ile ilgili veri aradığı ancak Rum tarafından, "şirketler mukayyitliğinde kayıtlı öyle bir örgüt yok” cevabını aldığı bildirildi.
    Haravgi’nin haberine göre, Rum yönetiminin kayıtlı öyle bir örgüt yok diyerek veri sağlama taleplerini reddettiği, Aleksandras Attalidu isimli milletvekilinin soru önergesine Ticaret Sanayi ve Enerji Bakanı Nataşa Pilidu’nun verdiği cevaptan anlaşıldı.
   Attalidu, soru önergesinde geçen günler içerisinde dünya çapında yapılan bir araştırmada devlet adamları, aktivistler, gazeteciler ve diğer kişilerin NSO Group Technologies isimli İsrail şirketinin yarattığı “Pegasus” isimli yazılım aracılığıyla dinlendiğini gösteren geniş çaplı araştırma sonucunun çeşitli medya organlarında yayımlandığını hatırlatarak bu meseleye Güney Kıbrıs’ın da karışmış göründüğüne dikkat çekti.
   Attalidu özellikle Hollandalı Avrupa Milletvekili Sophia in ‘t Veld’in Avrupa Komisyonu’ndan, Komisyon’un NSO’nun Güney Kıbrıs veya Bulgaristan’daki faaliyetlerini finanse edip etmediği ve bu iki ülkenin Avrupa kurallarına uyarak Pegasus yazılımına karşı gerekli denetimi yapıp yapmadığı konusunda araştırma başlatıp başlatmadığını sorduğuna işaret etti. Attalidu, NSO Group Technologies’in 2019’da Güney Kıbrıs’ı siyah casus van meselesi nedeniyle meşgul ettiğini de hatırlattı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473