banner556

Destek arıyor

Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis, Güven Yaratıcı Önlemler paketini, AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine anlatacak

Destek arıyor

 Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Fileleftheros gazetesi “GYÖ Paketi Katalizör- Kasulidis Lefkoşa’nın İleriye Götürdüğü Öneriler Konusunda AB Büyükelçilerini Bilgilendiriyor” başlıklarıyla yer verdiği haberinde, elde ettiği bilgilere dayanarak, bunun Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in AB büyükelçilerine ileteceği ana mesaj olduğuna işaret etti.

   Elindeki bilgilere göre” Kasulidis’in büyükelçilerle görüşmesinde iki eksende hareket edeceğini yazan gazete, bunlardan birincisinin Kıbrıs sorunu, diğerinin de AB’nin de faaliyetlerini zayıflatan bazı devletlerin tutumlarıyla bağlantılı olarak, AB’nin Rusya aleyhindeki kararları olduğunu belirtti.
   Kasulidis tarafından geliştirildiği üzere, Lefkoşa Rum kesiminin tezinin, GYÖ’ler paketinin, iki toplum arasında güven ve daha fazla işbirliği inşa edebileceği, aynı zamanda Kıbrıs sorununda kalıcı bir çözüme varılması çabasında katalizör görevi görebileceği şeklinde olduğunu ileten gazete, Kasulidis’e göre, GYÖ’lerin uygulanmasının, kapalı bölge Maraş, Ercan havalimanı ve Mağusa limanıyla alakalı olduğunu belirtti.
   Gazete, Kasulidis’in Avrupalı diplomatlarla görüşmesinde, bunun Rum kesiminin karşı-önerileri duymaya hazır olduğu bir paket olduğunu vurgulayacağını da iletti.
   Hollanda’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Elke Merks-Schaapveld’in, Hollanda Krallığının Ulusal Bayramı dolayısıyla geçtiğimiz Çarşamba akşamı bir resepsiyon verdiğini ve resepsiyona Kasulidis’in de katıldığını kaydeden gazete, Kasulidis’in burada yaptığı açıklamada “Türkiye’nin devam eden meydana okumalarına rağmen, Rum kesiminin, müzakerelerin mümkün olan en kısa zamanda yeniden başlamasına ilişkin uygun şartların meydana getirilmesine odaklanmayı sürdürdüğünü söylediğini” iletti.
   Gazeteye göre Kasulidis “bu amaca yönelik olarak, devam eden çıkmazın sona ermesi ve uzun bir sürenin ardından müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin yolun açılması amacıyla, tüm tarafların yararlanacağı GYÖ’lerden oluşan bir öneri koyduğunu” söyledi.
   Bunun şu an Kıbrıs sorunuyla ilgili durum olduğunu da dile getiren Kasulidis, Kıbrıs sorununun BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları çerçevesindeki çözümü için, bir kez daha sonuç odaklı müzakerelere katılmasına dair güçlü bağlılık ve kararlılığına da atıfta bulundu.
   Güney Kıbrıs ve Hollanda’nın, AB içerisindeki ortaklar olarak, şu an diğer devletlerle birlikte ortak problemlerle mücadele etmek, Avrupa ilkelerini, dayanışmayı ve geleceğe dair vizyonu korumak için birlikte çalıştıklarını da dile getiren Kasulidis, AB’nin şu an bir takım zorluklarla karşı karşıya olduğunu ve değerlerin savunulması için birlik olmalarının şu an her zaman olduğundan daha gerekli olduğunu söyledi. 

banner560
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 4 hafta Önce

Kaç santimden başlasın 30cm başlangıç için uygun mu

SIRADAKİ HABER

banner464

banner468