banner564
banner556

Hükümete ağır suçlama

Rum Sayıştaylığın vatandaşlıkla ilgili raporuna göre, yatırımlardan kaynankalanan zararın miktarı 4.6 milyarı aştı

Hükümete ağır suçlama

  Rum Sayıştaylığı'nın, Güney Kıbrıs’ın “Kıbrıs Yatırım Programı” (KEP) çerçevesinde verdiği ayrıca “altın pasaportlar” olarak da bilinen vatandaşlıklarla ilgili raporu Rum basınında geniş yer buldu.

   Politis gazetesi, Sayıştaylık raporuna geniş yer verirken vatandaşlıklardan kaynaklanan yatırımlar konusunda 4.6 milyar Euro’nun kaybın bulunduğuna işaret etti.
   Gazete Sayıştaylık tarafından yayımlanan raporda, “KEP” çerçevesindeki yatırımı teşkil edeceği düşünülen 1.1 milyar Euro değerinde emlak alımının iptal edildiğini, 3.5 milyar Euro değerindeki emlak alımının ise muhtemelen gerçekleşmediğine dikkati çekerek, bunların yüksek risk ve sanal olduğundan söz ettiğini yazdı.
   Habere göre Sayıştaylık, ihmal, yetersiz denetleme, yasa dışı vatandaşlıklar gibi olgulara da vurgu yaptı.
   Gazete Rum Yönetimi’nin 2007’den 2020 yılına kadar yatırımcı olarak addettiği   3 bin 517 kişiye ve bunların 3 bin 800 kişiyi bulan akrabalarına vatandaşlık verdiğini anımsattı.
Habere göre Sayıştaylık raporunda çok sayıda kişinin, vatandaşlık alanların küçük çocukları olarak vatandaşlık aldığına da dikkati çekti.
   Sayıştaylık, “KEP” programının devam ettiği sürece, İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı gibi kilit yerlerdeki görev yapanların ayrıca Bakanlar Kurulu’nun da sorumluğunun büyük olduğuna işaret etti.  
Alithia gazetesi ilgili haberi “Sayıştay, Araştırma Komitesinin Raporunu Yineledi” başlığı altında verirken Sayıştaylığın dün yayımladığı 145 sayfalık raporunun, Miron Nikolatu başkanlığındaki araştırma komitesinin raporunu tekrarlayan nitelikte olduğunu yazdı.
   Gazete raporun, vatandaşlıklarla ilgili olarak gerek Bakanlar Kurulu gerekse Meclis’in eksik bilgilendirilmesi konusu üzerinde de durduğunu belirtti.
   Fileleftheros gazetesi haberi “7 Milyarlık Yatırımdan Yüzde 64’ü Düşündürücü” başlığıyla verirdi.
Gazete raporun, hükümetin yetkililerine görevlerini kötüye kullanma konusunda sorumluluk yüklediğini yazdı.
   Habere göre raporda, hükümetin vatandaşlıklardan beklenen geliri elde etmediğine de vurgu yapıldı.
Haravgi gazetesi ise haberi “Altın Pasaportların Arkasında Özensiz Prosedürler ve Zararlar” başlığı altında duyurdu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner465