banner564

‘Kabul edilemez’

AB Komisyonu, Türk tarafının Maraş konusunda adım atmasından rahatsız

‘Kabul edilemez’
banner598

   KKTC’nin kapalı bölge Maraş’taki bir sahilde düzenlemeye gitmesi konusunda AB Komisyonu’ndan “yanlış yönde atılmış bir adım” yanıtı geldi.

   Alithia gazetesi, KKTC makamlarının, kapalı bölge Maraş’ta bulunan bir sahilde şezlong ve şemsiye yerleştirerek düzenlemeler yapmasına ilişkin AB Komisyonu’ndan açıklama geldiğini, ayrıca Rum AP milletvekillerinin de konuya ilişkin girişimde bulunduklarını yazdı.
   Gazete ayrıca, DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart’la biraraya gelerek Maraş konusundaki görüşlerini aktardığını yazdı.
Gazete, AB Komisyonu Sözcüsü Stefan de Keersmaecker’in Brüksel’de yaptığı basın açıklamasında Kıbrıs Haber Ajansı'nın (KİPE) sorusuna karşılık, “Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının Avrupa Birliği’nin kapalı bölge Maraş’a ilişkin tutumunu bildiklerini ve Maraş’ta bir sahilin daha açılmasının yanlış yönde atılmış bir adım olduğunu” söylediğini aktardı.
   Keersmaecker, Komisyon’un gelişmeleri yakından ve büyük bir endişeyle takip etmekte olduğunu belirterek “kentin herhangi bir bölgesine yerleşimi kabul edilemez gören BM kararlarıyla hareket etmeye devam ettiklerini ve bölgenin idaresinin BM’ye devredilmesini istediklerini” söyledi.
Keersmaecker, Maraş’ta, BM kararlarıyla bağdaşmayan hiçbir adımın atılmaması gerektiğini de vurguladı.

Rum milletvekillerinden ortak mektup

   Öte yandan gazete bir diğer haberinde, Kıbrıslı Rum AP milletvekillerinin “Türkiye’nin Maraş’taki yasa dışı eylemlerini” AB Komisyonu’na gönderdikleri bir mektupla protesto ettiklerini yazdı.
Habere göre AP’de görevli 6 Rum milletvekili gönderdikleri mektupta, Türkiye’nin “bir kez daha BM ve Güvenlik Konseyi kararları ile uluslararası hukuku çiğnediği” iddiasında bulunarak Türkiye’nin “yeni oldubittiler yarattığını” savundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473