banner564
banner556

Kademeli açılım

Güney Kıbrıs’ta orta dereceli okullarda yüz yüze eğitim 8 Mart’ta başlıyor; lokantalar ise 16 Mart’ta açılıyor

Kademeli açılım

  Politis gazetesi, Rum Sağlık Bakanı Konstandinos Yoannu’nun, Güney Kıbrıs’ın Covid-19 tedbirleri için planladığı kademeli hafifletme çerçevesinde, mart ayı itibarıyla geçerli olacak yeni koşulları açıkladığını yazdı. Buna göre orta dereceli okullarda yüz yüze eğitim 8 Mart’ta başlayacak. Lokantalar ise 16 Mart’ta açılacak.

   Kademi açılım planı şöyle:
1-    Devlet okulları, özel okullar ve teknik okulların lise bölümlerindeki birinci ve ikinci sınıflarda 1 Mart’tan itibaren yeniden yüz yüze eğitim başlayacak.
2-    Konservatuarlar, dershaneler, eğitim merkezleri ve diğer akşam faaliyetleri, en fazla iki kişi olacak şekilde (bir eğitmen, bir öğrenci) yeniden açılıyor.
3-    Sanat galerileri sağlık protokollerinin uygulanması koşuluyla açılıyor.
4-    Spor salonları, dans okulları, yüzme havuzları ve diğer kapalı salonlar Rum Atletizm Federasyonu’nun yayınlayacağı protokoller ve sağlık yönergeleri doğrultusunda yeniden faaliyete geçiyor.
5-    Huzurevleri, Rum Çalışma Bakanlığı’nın belirlediği protokoller çerçevesinde yeniden ziyarete açılıyor.
6-    Bazı spor dallarında toplu antrenman ve maç yapılmasına izin veriliyor.
7-    Doğa yürüyüşleri için yasak kaldırılıyor.
8-    Gıda dışındaki ürünlerin satışı için pazar kurulmasına izin veriliyor.
Gazete, ortaokul öğrencilerinin de 8 Mart itibarıyla yüz yüze eğitime geçeceğini; lokantaların ise 16 Mart’ta faaliyete başlayacağını kaydetti.

Aşılarda AstraZeneca 

   Bu arada Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’nin dayatacağı aşıyı değil, kendi istediği aşıyı seçme kararı aldığını ve seçimini AstraZeneca firmasının aşısından yana kullandığını yazdı.
   Habere göre Avrupa Komisyonu’nun Güney Kıbrıs’taki Temsilcisi İerotheos Papadopulos, her AB üyesi devletin istediği aşıyı seçme hakkı bulunduğunu belirterek, ilk anlaşmanın söz konusu şirketle yapıldığını ve diğer şirketlerin daha alt sıralarda kaldığını söyledi.
   Haberde, Güney Kıbrıs’ın Rusya’da geliştirilen “Sputnik” aşısını masaya yatırdığı; ancak bu aşının henüz Avrupa İlaç Dairesi’nden (EMA) onay almadığı ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473