banner564

Kalbi durdu

Güney Kıbrıs’ta aşırı sıcaklardan dolayı bir kişi hayatını kaybetti

Kalbi durdu
banner598

  Ülke genelinde yaşanan aşırı sıcaklardan dolayı Güney Kıbrıs'ta bir kişinin hayatını kaybettiği  belirtildi.

  Fileleftheros gazetesi “Sıcaktan Dolayı İlk Ölüm” başlıklı haberinde Güney Kıbrıs’ta sıcak kaynaklı ilk ölümün dün Lefkoşa Rum Genel Hastanesi’nde kaydedildiğini, 7 kişinin ise güneş çarpması nedeniyle tedavi gördüğünü yazdı.
   Habere göre, Rum Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Hizmetleri Birimi (OKİPİ) Basın Sözcüsü Haralambos Harilau yaptığı açıklamada evinde rahatsızlanan 91 yaşındaki kadının hastaneye kaldırıldığını ancak kalbinin durduğunu hayata döndürülmeye başarıldığını ancak ikinci kez kalbinin durmasıyla hayatını kaybettiğini belirtti.
   Harilau, 91 yaşındaki şahsın, güneş çarpması nedeniyle kalbinin durduğunu ifade etti.
 
Okullara klima tartışması

   Bu arada Aşırı sıcak hava nedeniyle ilkokul ve anaokullarının tatil edilmesi Rum tarafında klima tartışması yarattı.
   Alithia’nın haberine göre, Rum Meclis ve DİSİ Başkanı Annita Dimitriu bütün üç yıl içerisinde Güney Kıbrıs genelindeki bütün okullarda sınıflara klima takılacağı vaadinde bulunmasına rağmen bunu başaramayan Hristodulidis hükümetinin, Meteoroloji Dairesi’nin uyarısı üzerine okulları kapamasını “kabul edilemez” diye niteledi.
   Aşırı sıcaktan bayılan ve başka sağlık sıkıntısı yaşayan öğrenci, öğretmen ve okul personeli olduğuna işaret eden Dimitriu, Hristodulidis hükümetini “statlarda yaptığı gibi okullarda da zorluğu çözemeyince kapatma” uygulamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.
   Rum İlkokul Öğretmenleri Sendikası POED, Eğitim Bakanlığının dün için derslerin saat 10.30’a kadar yapılması kararının ardından dün okula giden öğrenci sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini, onların da velileri çağrılarak evlerine gönderildiğini açıkladı. Gazete ortaokul ve lise öğrencilerinin ise sınav döneminde oldukları için bu fırsattan yararlanamadığına işaret etti.
   Habere göre, Rum İlk Okul Aile Birlikleri Konfederasyonu ise “2024’te okulları hava şartlarına ve meteorolojik açıklamalara göre kapatmamız çok yazık” vurgusunu yaptığı açıklamasında, Güney Kıbrıs genelindeki okullarda bütün sınıflara, Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı 3 yıldan çok daha erken klima takılması gerektiğine vurgu yaptı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473