Kalite yükselecek

banner453

Güneydeki hellim üreticileri bundan böyle yüzde 25 oranında keçi sütü kullanacak

Kalite yükselecek
banner432
banner480

   Rum Tarım Bakanlığı ile Hellim üreticileri, Güney Kıbrıs’ta üretilen hellimde kullanılan küçükbaş hayvan sütü oranının arttırılmasının sağlanması amacıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

   Politis gazetesi, Rum Tarım Bakanı Kostas Kadis ile Rum peynir üreticileri birliği üyeleri arasında, hellim üretiminde kullanılması öngörülen küçükbaş hayvan sütü oranına ulaşılabilmesi konusunun ele alındığını yazdı.
   Habere göre, peynir üreticileri birliği üyeleri, konuya ilişkin küçükbaş hayvan besicileri ile ortaklaşa bir plan hazırlamayı ve önümüzdeki hafta Kadis’e sunmayı taahhüt ettiler.

banner477
   Kadis ise, hellim üretiminde şu anda yüzde 20 olan küçükbaş hayvan sütü kullanım oranının, uzlaşı olmaması durumunda yüzde 25’e çıkarılacağı konusunda üreticileri uyardı.
Gazete haberinin devamında, AB’de Menşei Korumalı Ürün tescili için hazırlanan ancak uzun zamandır beklemede olan Hellim Dosyası konusunda Rum tarım bakanlığının girişimlerinin sürdüğünü de yazdı.
   Habere göre Kadis konuya ilişkin açıklamasında, hellim dosyasının nasıl ilerleyebileceğine ilişkin adımların ele alınması talebini içeren bir mektubu, AB Tarım Komiserine gönderdiklerini ve konuya ilişkin bir toplantı talep ettiklerini vurguladı.

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner473

banner460