Katkı koymaya hazır

banner453

Hristodulidis, müzakerelerin yeniden başlaması konusunda Lavrov’un desteğini almış

Katkı koymaya hazır
banner432
banner480

  Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in 43’üncü BM İnsan Hakları Konsey Toplantısı çerçevesinde görüştüğü Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’dan, Rusya’nın tavrına dair olumlu mesajlar aldığı savunuldu.

   Alihtia gazetesi “güvenilir kaynaklara” dayandırdığı habere göre, BM Barış Gücü, Kıbrıs sorunu, Maraş ve MEB konularının ele alındığı görüşmede Lavrov, Hristodulidis’e Rusya’nın Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına katkıda bulunmaya hazır olduğunu iletti. 
   Kapalı Maraş konusunda yapılacak her hareketin BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına uygun yapılması gerektiği görüşünü aktaran Lavrov, Rusya’nın, Rum Yönetiminin tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge”(MEB) içerisinde üçüncü taraflarca yapılan bütün hareketlere karşı olduğunu da söyledi. Sergei Lavrov ülkesinin, BM Barış Gücü’nün görev/yetkilerinde veya personel sayısında gelecekte yapılması muhtemel değişiklikler için de ev sahibi ülkenin olur vermesinin şart olduğu görüşünde olduğunu da aktardı.
   Gazete “Lavrov’dan Destek Teyidi… Rusya MEB’deki Hareketlere Karşı” başlıklı haberinde, kaynaklarının, Lavrov’un “ev sahibi ülke” ifadesi ile Rum Yönetimini kast ettiği görüşünde olduklarını yazdı.

banner477
   Politis “Rusya’dan Olumlu Mesajlar” başlığıyla aktardığı haberinde, önümüzdeki günlerde Sergei Lavrov’un Güney Kıbrıs’ı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de Mayıs ayında Moskova’yı ziyaret etmesinin beklendiğini hatırlattı. 
   Filelefthros “Ancak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rızasıyla… Hristodulidis-Lavrov Görüşmesinin Gündeminde UNFICYP, Maraş ve Kıbrıs Sorunu” başlıklı haberinde, BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden biri olan Rusya’nın bu çerçevede çoğu zaman Kıbrıs sorununa belirleyici müdahalelerde bulunduğunu hatırlattı.
   Rum Yönetiminin çoğu zaman, Kıbrıs sorununda desteğini almak için Moskova’ya yönelmesinin tesadüf olmadığına dikkat çeken gazete, “bu nedenle Kıbrıs sorununda bu aşamada da UNFICYP (BM Barış Gücü) ve Maraş gibi zor konularda da katkıda bulunabilir” ifadelerine yer verdi.  

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner465

banner460