banner564

Kıbrıs’tan deniz yolu koridoruna destek

AB Komisyonu Başkanı’nın, Gazze’ye yardımlar konusunda yaptığı açıklama Hristodulidis’i memnun etti

Kıbrıs’tan deniz yolu koridoruna destek
banner598

  AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in, Güney Kıbrıs’tan Filistin’e yönelik insani yardım koridoru oluşturulması planına değinmesi ve mevcut işbirliğine vurgu yapması Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’i memnun etti.

   Fileleftheros gazetesinin haberine göre; von der Leyen, Gazze’ye kara yoluyla ulaşan yardımların yetersiz olduğunu ve yardım miktarının artması için alternatif çözümlerin gündemde olduğunu belirterek, bunlardan birinin ise “Kıbrıs’tan bir deniz yolu koridoru olduğunu” vurguladı.
Yardım konusunda İsrail, Mısır ve BM’yle işbirliği içerisinde olduklarını da ifade eden von der Leyen, “Başkan Nikos Hristodulidis ve ülkesiyle mevcut mükemmel işbirliğini memnunlukla karşılıyorum” şeklinde konuştu.
Gazete, von der Leyen’in açıklamaları sonrasında Hristodulidis’ten de dün bir açıklama geldiğini yazdı. Hristodulidis, çalışmaların hem diplomatik hem de teknokratlar düzeyinde devam etmekte olduğunu belirtirken çarşamba günü Paris’te gerçekleştirilecek ve ana konularından biri Güney Kıbrıs-Gazze yardım koridoru olacak toplantıya katılacağını da yineledi.
Von der Leyen’in açıklamasından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Hristodulidis, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’le gerçekleştirdiği görüşme konusundaki bir soruya ise, “görüşmenin çok ani olduğunu ve Blinken’in kendisine tüm ilgili taraflarla görüşmelerini aktarmasının önemli olduğunu” ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473