banner493

"Maraş’ı kaybettik"

Güney Kıbrıs’ta yapılan kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre Rumların çoğunluğu aynı görüşü paylaşıyor

"Maraş’ı kaybettik"
banner432

   Haftalık Simerini gazetesi  “Lefkoşa Üniversitesi” Insights Market Reserch’in (IMR) bu gazete hesabına 5-8 Temmuz 2021’de ve Güney Kıbrıs genelinde rastgele seçilmiş 18 yaş ve üzeri 1000 kişinin katılımıyla yaptığı anketten, Rumların “Maraş’ı kaybettik” görüşünde olduğu sonucunun çıktığını bildirdi.

   Ezici bir çoğunluğun da “oluşmakta olan yeni olgularla Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm çerçevesinde bile, Maraş’ın Rum idaresine iade edilmesi ihtimali artık az ve hatta imkânsız gördüğünü” kaydeden gazeteye göre, ankette yöneltilen sorular ve alınan cevaplar şöyle:
   Kapalı Maraş’ta şekillenen yeni durumdan, sahil cephesinin bir bölümünün ziyaretçilere/turistlere açılmasından ne kadar haberdar oldukları sorulan katılımcıların yüzde 54’ünden “çok”, yüzde 38’inden “oldukça” ve yüzde 8’inden “biraz” cevabı geldi.
   Ziyarete açılmasından sonra kapalı Maraş’ın sahil kısmını ziyaret edip etmedikleri sorulduğunda yüzde 88’i “hayır”, yüzde 12’si “evet” dedi.
   Kapalı Maraş’ın açılmasının Rum turizmini baltalayıp baltalamayacağı sorusuna yüzde 45 “Evet”, yüzde 29 “olabilir”, yüzde 22’si “olmayabilir” ve yüzde 4’ü “kesinlikle olmaz” dedi.
Türk tarafının atacağı bir sonraki adımın kenti yerleşime açmak olacağına inanıp inanmadıkları sorusuna yüzde 66 “kesinlikle evet”, yüzde 30’u “olabilir” ve yüzde 4’ü “olmayabilir” cevabını verdi.
KKTC’nin Rumlara Kıbrıs Türk idaresi altında yerleşim hakkı tanıyacağına inanıp inanmadıkları sorusuna ise yüzde 23 “kesinlikle evet”, yüzde 49 “olabilir”, yüzde 21 “olmayabilir” ve yüzde 7 “kesinlikle olmaz” cevabını verdi.
   Rum yönetiminin Maraş ile ilgili Türk planlarını engelleyebileceğine ne kadar inandıkları sorusuna yüzde 5 “çok”, yüzde 16 “oldukça”, yüzde 30 “biraz” ve yüzde 49 “hiç” denildi.
   Kapalı Maraş’ın, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunmadan önce açılması halinde Kıbrıs Türk idaresi altında yerleşmek için Maraş’a gidip gitmeyecekleri sorusuna yüzde 6 “elbette gideceğim”, yüzde 9 “gidebilirim”, yüzde 12 “gitmeyebilirim” ve yüzde 73 “kesinlikle gitmem” cevabı verildi.
    Kapalı Maraş’ta Türk tarafınca oluşturulan yeni durumun nasıl engellenebileceği sorusuna yüzde 39 “AB tarafından Türkiye’ye acı yaptırımlar uygulanması ile”, yüzde 30 “geçiş noktalarının kapatılması maharetiyle KKTC’ye mali bedel yaratılarak”, yüzde 24 “Sadece Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunmasıyla”, yüzde 4 “diğer”, ve yüzde 3 “BM tarafından yeni kararlar elde edilmesi ile” denildi.
Maraş kökenlilerin TMK’ya toplu başvurularının Rum tarafının, “yasal sakinlerin geri dönüşü” hedefi     açısından doğru mu yanlış mı olacağı sorusuna yüzde 38 “doğru”, yüzde 62 “yanlış” cevabını verdi.
“Bölgede şekillenen yeni olgularla, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunsa bile kentin Rum idaresine verilmesi ihtimali ne kadar?” sorusuna katılımcıların yüzde 60’ı “hiç”, yüzde 28’i “az”, yüzde 10’u “oldukça”, yüzde 2’si “çok” dedi.
   Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in önerdiği gibi, Maraş’ın da Ercan gibi BM şemsiyesi altına verilmesiyle, Türk tarafının da kabul etmesi perspektifiyle, (Maraş’ın ve Ercan’ın) dış dünyaya açılacağına katılıp katılmadıkları sorusuna katılımcıların yüzde 14’ü “tamamen katılıyorum”, yüzde 32’si “muhtemelen katılıyorum”, yüzde 29 “muhtemelen katılmıyorum” ve yüzde 25’i “hiç katılmıyorum” dedi.
   1974’ten bugüne Maraş’ın “kaybedilmesi ve Türkleşmesinden”, Rum hükümetinin ve siyasi partilerin ne kadar sorumlu olduğu sorusuna Rum hükümeti için verilen cevaplar; yüzde 70 “büyük ölçüde”, yüzde 18 “oldukça”, yüzde 9 “az” ve yüzde 3 “hiç”,  siyasi partiler için verilen cevaplar ise; yüzde 72 “büyük ölçüde”, yüzde 16 “oldukça”, yüzde 9 “az” ve yüze 3 “hiç” olarak şekillendi. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner473

banner460