banner564

Öncelik Afrodit yatağı

Rum Enerji Bakanı Papanastasiu, doğal gaz toplantısına gösterilen ilgiden memnun

Öncelik Afrodit yatağı
banner598

  Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Fileleftheros gazetesi “İsrail’den Boru Hattına İlgi var” başlıklı haberinde, iki günlük enerji çalıştayının, Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiu’nun yabancı şirketlerin temsilcileriyle yaptığı görüşmelerle birlikte tamamlandığını yazdı.

   Güney Kıbrıs’ın elektrik üretimi maksatlı doğal gaz ithalatına ayrıca ilk aşamada “Afrodit” yatağının veya “MEB” içerisindeki diğer yatakların değerlendirilmesine ilişkin seçeneklerin ilgi gördüğünü yazan gazete, şirketler tarafından İsrail’in “MEB”inden Vasiliko’ya, elektrik üretimi amaçlı olarak kullanılacak doğal gazın taşınması için boru hattı döşenmesi konusuna öncelikli ve kapsamlı ilgi gösterildiğini belirtti.
   İsrail’de faaliyet gösteren şirketlerin, uzun vadeli sözleşmelerle Güney Kıbrıs’ın gereksinimleri için doğal gaz satışına da ilgi gösterdiğini kaydeden gazete, Enerji Bakanı Papanastasiu’nun 14-15 Haziran tarihlerinde İsrail’e gideceği ve mevkidaşıyla enerji konularını ele alacağını anımsattı.
Gazete, hükümetin öncelikli amacının, elektrik üretiminde ucuz doğal gaza ilişkin kararları en kısa zamanda üretmek olduğunu da yineledi.
   Öte yandan Politis gazetesi, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki doğal gaz yataklarının değerlendirilmesi perspektiflerinin zayıfladığını yazdı.
Gazete, enerji çalıştayı çerçevesinde enerji şirketlerinin İsrail doğal gazının Güney Kıbrıs’a taşınmasına yönelik deniz altı boru hattının döşenmesi konusuna ilgi gösterdiklerini ve odaklandıklarını belirtti.
   Habere göre, yetkili kaynaklar gazeteye yaptıkları açıklamada, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği “MEB” içerisinde faaliyet gösteren şirketlerin, “MEB” içerisinde bulunan yatakların değerlendirilmesi konusunda gösterdikleri ilginin beklenilen gibi olmadığını ifade etti.
Aynı kaynaklar, şirketlerin sınırlı sayıda rezerv içeren parsellere ve çeşitli bölgelerde dağınık olarak bulunan parsellere alt yapılar aracılığıyla yatırım yapma konusunda çekinceli olduklarını belirtti.
Bu iki unsurun caydırıcı olarak ön plana çıktığını, bu nedenden dolayı enerji şirketlerinin kendilerine sırtını döndüğünü yazan gazete bunun aksine aynı şirketlerin, İsrail doğal gazının boru hattı aracılığıyla Güney Kıbrıs’a ihraç edilmesi senaryosuna iyi gözle baktıklarını kaydetti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner473