banner564

Ortak hareket

banner587

Hristodulidis’in Macron’la görüşmesinde, Türkiye’deki seçim sonrasında izlenecek yöntemi ele aldığı açıklandı

Ortak hareket
banner598

   Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la görüşmesinde, Türkiye’deki seçimlerden sonra izlenecek yöntemi ele aldığı ve ortaya çıkan sonuçtan memnun kaldığı belirtildi.

   Fileleftheros gazetesi “İsimlere de Girdiler… Nikos Hristodulidis Macron’un Kıbrıs Sorunundaki Desteği Nedeniyle Fransa’dan Memnun Ayrıldı”  başlıklı haberinde, Hristodulidis ile Macron’un AB’nin Kıbrıs sorununa müdahil olma yöntemlerini ele aldığını ve hatta, AB tarafından “müzakerelerin yeniden başlamasında başrol oynayabilecek isimlerin kimlerin de ele alındığını yazdı.
   Habere göre hem Güney Kıbrıs hem de Fransa bir sonraki adımlarını belirlemek için Türkiye’deki seçimlerin tamamlanmasını beklediği için bu aşamada “Türkiye’yi yeniden masaya oturmaya ikna etmek için Ankara içerisinde de rahat hareket edebilecek” Avrupalı yetkililerin isimlerini açıklamıyorlar.
   Fransa temaslarını tamamladıktan sonra Macron ile görüşmesinin sonuçlarıyla ilgili ilk değerlendirmesini yaparken “çıkmazın kırılmasını ve müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden başlamasını hedeflediklerini” söyleyen Hristodulidis, “Bunu başarmanın en iyi yolunun, AB’nin bu hedef için bir temsilci atamasıyla daha aktif müdahil olması olduğunu düşünüyoruz” dedi.
   Hristodulidis şunları kaydetti:
   “Fransa Cumhurbaşkanı’nın, yaklaşımımızın ardındaki mantığı görmesinden, Türkiye’deki seçimlerin hemen ardından sonuç vermesini umduğumuz çabamızı anlamakla kalmayıp destek verecek olmasından dolayı mutluyuz. Bu çabanın nasıl olabileceği ve bazı isimler üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. BM Güvenlik Konseyi Daimi üyesi de olan tek AB üyesi devlet olan Fransa’nın çabamızı desteklemesi çok önemlidir.” 

 

banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473