banner564

Panik havası

Rum Yönetimi, Yavuz sondaj gemisinin 6 ve 7’nci parsellerde arama yapmasını gerekçe göstererek Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını istiyor

Panik havası
banner598

 Türk sondaj gemisi Yavuz’un sondaj yapmak üzere pazartesi günü konumlandığı bölgenin, Rum Yönetiminin tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgedeki (MEB) 6 ve 7 numaralı parselleri de kapsadığı öne sürüldü.
   Yavuz’un bulunduğu noktanın kendi “MEB’i ve kıta sahanlığı içerisinde olduğunu” iddia eden Rum Yönetimi diplomatik atağa girişirken Rum siyasi partileri Türkiye’ye yaptırım uygulanması talebinde bulundu.
   Yavuz’un konumlandığı bölgenin Rum Yönetiminin tek yanlı olarak İtalyan ENI ve Fransız TOTAL şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyuma “araştırma ve sondaj ruhsatı” vermiş olması nedeniyle İtalya’nın Yavuz’un hareketlerini yakından izlediği haber verildi.
Fileleftheros “Yeni Oldubitti Girişimi… Yavuz Demir Attı ve 6 ile 7’nci Parsellerin Arasını ‘Delmeye’ Hazırlanıyor… Lefkoşa’dan Diplomatik Ralli” başlık ve spotlarıyla aktardığı haberinde Rum Yönetimi’nin,  daha önce Türkiye aleyhine alınmış kararların hayata geçirilmesini istediğini yazdı.
   Habere göre, Rum Yönetimi, son saatlerde Atina, Brüksel, İsrail ve Mısır ile bir temas maratonu yürütüyor. Rum Dışişleri Bakanı NikosHristodulidis, bugün gerçekleştirilecek AB Dışişleri bakanları telekonferansı öncesinde Yunan dengi Nikos Dendias ile telefonla görüştü.
   Rum Yönetimi bugünkü Dışişleri Bakanları telekonferansında ilk diplomatik savaşını vererek,  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Yavuz konusunu Avrupalı denklerinin gündemine getireceği Avrupa Konseyi öncesinde zemin hazırlamaya çalışacak.
Haberde Rum Yönetiminin gerek Fransa gerek İtalya, gerekse diğer Avrupa ülkeleri ile direkt iletişimde bulunduğuna işaret edildi.

İtalya izliyor
   Rum Yönetimi’nden “yetkili bir kaynak” Rum Haber Ajansı’na (KİPE) yaptığı açıklamada İtalya’nın Rum Yönetimi ile temas halinde olduğunu, Doğu Akdeniz’e inen Yavuz sondaj gemisini büyük bir dikkat ve endişe ile izlemekte ve ENI şirketi ile durum değerlendirmesi yapmakta olduğunu söyledi.  Aynı kaynak Türkiye’nin bu hareket için herkesin covid-19 pandemisi ile uğraştığı ve enerji şirketlerinin arama ve sondaj planlarını askıya aldığı bir dönemi seçtiğine dikkat çekti.

Siyasi partilerden tepki
   Yavuz’un Doğu Akdeniz’e inmesini Rum Yönetimi aleyhine eylem olarak niteleyen Rum siyasi partileri, bu dönemde AB’nin itibar ve dayanışmasının sınanmakta olduğuna dikkat çekerek Türkiye’ye yaptırım uygulanması talebinde bulundu.
   DİSİ Meclis Grup Sözcüsü NikosTornaridis Türkiye’nin “yasadışı olduğunu” öne sürdüğü bu hareketinin “Kıbrıs halkının çıkarlarını zedelediği” iddiasında bulundu ve TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, bu dönemde covid-19’dan ölen insanlarına bakıp kendi halkını destekleme ve “Kıbrıs halkının bütün olarak kendi başına hareket etmesine izin verme” çağrısı yaptı.
AKEL Basın Sözcüsü StefanosStefanu “Kıbrıs sorunu çözülmedikçe karşımızda, sürekli tehdit eden ve kışkırtan bir Türkiye bulacağız” ifadesini kullandı.
   DİKO, EDEK, Vatandaşlar İttifakı ve Ekologlar AB’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması çabalarının yoğunlaştırılmasını istedi.
   Haberde Rum Avrupa Milletvekili Dimitris Papadakis’in de Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle Türkiye’yi Avrupa Parlamentosu’na şikayet ettiği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474