banner564

Paris’e gidecek

Macron’un daveti Hristodulidis’i mutlu etti

Paris’e gidecek
banner598

   Fileleftheros gazetesi “Paris’ten Gelecek Desteğe Yatırım Yapıyor- Macron’un Daveti, Hristodulidis’in AB’nin Sürece Daha Aktif Katılımına İlişkin Çabasında Merkezi Öneme Sahip” başlıklı haberinde; Rum liderinin Paris’e gideceğini bildirdi.

   Hristodulidis’in, Avrupa Birliğinin (AB) Kıbrıs sorununa daha aktif bir şekilde müdahil olmasına ilişkin önerisinin ele alınması için Paris’e yapacağı ziyaretin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un inisiyatifiyle gerçekleştirileceğini yazan gazete, Rum kesiminin, AB gidişatına yönelik başlatılan çabanın kolay olduğuna dair yanılsamalara sahip olmadığını da belirtti.
   Hristodulidis’in, AB’nin dikkatinin şu anda Ukrayna gidişatına çevrili olduğunu, bunun ise AB’nin başka meselelere aktif ve esaslı bir şekilde müdahil olmasını zorlaştırdığını düşündüğünü yazan gazete, Hristodulidis’in bu yüzden en baştan beridir, çabasına ivme kazandırmak için, Avrupa Konseyi toplantısını kişisel temasları için bir hedef olarak ortaya koyduğunu kaydetti.
   Macron’un davetinin ise, bu gidişata yönelik yardımcı olmak için belki de en uygun zamanda yapıldığını yazan gazete, Macron’un Hristodulidis’e yönelik davetinin, Hristodulidis ile Macron arasında Brüksel’de Avrupa Konseyi toplantısı çerçevesinde yapılacak görüşmenin iki başkanın ofisleri tarafından ayarlanması sırasında kesinleştiğini belirtti. 
   “Fransa’dan elde ettiği bilgilere” dayanarak, Macron’un Hristodulidis’e, Hristodulidis’in AB’nin Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin çabalara daha aktif katılımına dair önerisini detaylı bir şekilde ele almaları için Paris’i ziyaret etmesi davetinde bulunduğunu yazan gazete, görüşmenin yapılacağı kesin tarihin önümüzdeki günlerde belirleneceğini kaydetti.
   Hristodulidis ile Macron’un 23-24 Mart tarihlerinde Brüksel’de yapılacak AB Konseyi toplantısı çerçevesinde bir ilk görüşme yapacağını da yazan gazete, Hristodulidis’in AB kurumlarının direktörleriyle ayrı ayrı temaslarda bulunmak için, 22 Mart tarihinden itibaren Brüksel’de olacağına işaret etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474