banner564

Rahatsız oldular

Rum Sivil Havacılık Dairesi, Lefkoşa FIR Hattı’nda pilotların Ankara tarafından Ercan’a yönlendirildiğini açıkladı

Rahatsız oldular
banner598

   Hava ulaşımıyla ilgili IFACTA, IFALPA, IATA ve diğer uluslararası kuruluşların, Ankara FIR Hattı’ndan Lefkoşa FIR Hattına uçan bütün pilotlardan, uçuş bilgilerini vermek üzere ERCAN Havalimanı ile irtibata geçmeleri istenen açıklamalar yayımladığı haber verildi.

   Fileleftheros gazetesi Rum Sivil Havacılık Dairesi’nin, kurulması istenilen bu irtibatın Rum Yönetiminin “Lefkoşa FIR Hattı’ndaki egemenliğinin” erozyona uğratılması ve Ercan Havalimanı’nın fiilen tanınması sonucunu doğurmasını engellemek için “sürekli it dalaşı yapmakta olduğu” bildirdi.
Haberi “Lefkoşa FIR Hattı İçin ‘İt Dalaşları’… Uluslararası Mercilere Sürekli Türk Müdahaleleri… Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Egemenliğinin Altını Oyma ve Yasadışı Timbu (Ercan) Havalimanını Yükseltme Çabası… Sivil Havacılık Dairesi Savaş Veriyor” başlık ve spotlarıyla manşete çeken gazete konunun, Ekologlar Milletvekili Stavros Papaduris’in Rum meclisine verdiği soru önergesiyle gündeme geldiğini yazdı.
   Habere göre, Papaduris Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Federasyonu (IFACTA), Dünya Pilotlar Federasyonu (IFALPA), Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) ile uçuş prosedürünün diğer uluslararası paydaşlarının, Ankara FIR Hattı’ndan “Lefkoşa FIR Hattı’na” uçan pilotlara, uçuş bilgilerini vermek üzere Ercan Havalimanı ile irtibata geçmeye çağırdıkları açıklamalarına atıf yaptı.
“Uluslararası mercilerin izlediği bu pratik ile işgal altındaki topraklarımızda bulunan yasadışı havalimanına varlık ve dolayısıyla, dolaylı tanıma verilmekte olduğunu düşünüyorum.” diyen Papaduris Taşımacılık Bakanı Aleksis Vafeadis’ten Rum Yönetiminin bu durumdan haberdar olup olmadığına, haberdar ise Ercan Havalimanı’nın olası “tanınma tehlikesine” karşı hangi önlemler aldığına dair bilgi vermesini istedi.
   Vafeadis’in Papaduris’in sorusuna cevap verdiğini ancak cevabın “gizli olduğunu” yazan gazete cevap sonrasında Papaduris’in Fileleftheros’a konuyla ilgili yaptığı açıklamayı aktardı.
Gazeteye göre Papaduris, Vafeadis’in söylediklerine istinaden, Ercan Havalimanı’nın tanınmaması için mümkün olan her çabanın harcanıyor göründüğünü, bunu olumlu bulduğunu söyledi.
   Gazete edindiği bilgilere dayanarak Türkiye’nin ve/veya uluslararası örgütlerin açıklamalarının, Rum Yönetiminin çeşitli birimleri tarafından takip edildiğini, müdahil uluslararası örgütler nezdinde perde gerisinde ve diğer girişimlerde bulunulduğunu yazdı.  Uluslararası örgütlerin, “Lefkoşa FIR Hattı içerisinde uçaklara hizmet sağlayan tek yetkili makam olarak Rum Sivil Havacılık Dairesi’ni tanıdığını” öne sürdü. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473