banner564

Rumlara güvence verdi

Hristodulidis “Konfederasyon veya iki devlet formülü bizim için görüşme konusu değil” dedi

Rumlara güvence verdi
banner598

  Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Rum tarafının, Cenevre’den çıkacak sonuç için, “müzakerelerin BM kararlarında belirlenecek çerçeve içerisinde yeniden başlamasının ilan edilmesi” beklentisi içerisinde olduğunu ancak bütün ihtimallere de hazır olduğunu açıkladı.

   Kıbrıs sorunundaki ön hazırlık son düzlüğe girmiş olmasına karşın Avrupa Birliği’nin rolünün halen belirsiz olduğuna dikkat çeken gazete, Hristodulidis’in dün AB üyesi ülkelerin Güney Kıbrıs’ta akredite büyükelçileri ile çalışma yemeğinde bir araya geldiğini ve bu vesileyle AB’nin Cenevre’ye katılımının önemine bir kez daha vurgu yaptığını belirtti.
   Gazete edindiği bilgilere dayanarak “AB’nin Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına katılması ve özlü müdahil olması gereğinin” de ele alındığı dünkü çalışma yemeğinde, “bu gereğin sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB üyesi olmasından ve bunun devam edeceğinden veya ilk kez çok önemli yakınlaşmalara varılan son müzakere sürecine AB’nin de katılmış olmasından değil, mevcut konjonktürde Türkiye’nin AB ile olumlu ajanda istiyor olmasından kaynaklandığı” savunulduğunu yazdı.
   Habere göre Avrupalı büyükelçilere hitap ederken “Kıbrıs sorununun çözüm müzakereleri çerçevesinde konfederasyon veya iki devletin Rum Yönetimi için görüşme konusu olmadığını, Guterres Çerçevesi’nin bütün maddelerinin müzakerelere tabi olması gerektiğini” söyleyen Hristodulidis şunları ileri sürdü:
   “BM kararlarında ve raporlarında izah edildiği şekliyle siyasi eşitliği kabul ediyoruz. Egemen eşitlik kabul edilemez çünkü işgal bölgelerinde ayrı devletin tanınmasına gönderme yapar keza iki bölgeli iki toplumlu federasyon çerçevesi dışındadır.”

Üç adımda ilerleme
   BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Cenevre’de Kıbrıs müzakere prosedürünü harekete geçirmek ve asgarî bir anlaşma sağlamak için 3 adımlı bir yöntem izlemeyi düşündüğü, Rum Yönetiminin Cenevre’de müzakerelerin yeniden başlama ilanının yapılması beklentisinde olduğu haber verildi.
   Fileleftheros “Guterres’ten Üç Hareket… BM Genel Sekreteri Kıbrıs Sorununda Prosedürün Kilidini Açmak İçin Nasıl Hareket Etmeyi Düşünüyor” başlıklı haberinde, Genel Sekreter’in 27-29 Nisan’da Cenevre’de yer alacak gayriresmî 5+BM konferansı çerçevesindeki temaslarını üç aşamaya ayırdığını yazdı.
   Habere göre Guterres, konferansın ilk günü olan 27 Nisan’da konferans çalışmaları için bütün taraflarla ortak bir görüşme yapacak. Bu görüşmede Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab yer alacak ve Genel Sekreter’in huzurunda tezlerini ortaya koyacaklar.
   Ertesi gün, 28 Nisan’da Genel Sekreter beş taraf ile ayrı ayrı görüşmeler yapacak; bunun paralelinde Cumhurbaşkanı Tatar ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile ortak görüşmeler gerçekleştirecek. Bu görüşmelerin, nihai sonucu belirleyecek olması nedeniyle çok önemli addedildiğine dikkat çekildi.
Konferansın son günü olan 29 Nisan’da Genel Sekreter’in, nihai görüşmeyi yapmak ve ortak açıklamayı ilan etmek üzere bütün katılımcılar ile ikinci kez toplu halde bir araya gelmeyi planladığı kaydedildi.

Heyette kimler var
   Gazete Rum tarafından Cenevre’ye siyasilerden ve teknokratlardan oluşan üç grup ve bir de gazeteciler grubu gideceğini yazdı, şu detayları verdi:
   Birinci grupta Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve yakın çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Müzakereci Andreas Mavroyannis, Anastasiadis’in diplomatik büro şefi Kiriakos Kuros, Sözcü Kiriakos Kusios, Ulusal Konsey Sekreteri Pandelis Pandelidis, eski Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ve Panayotis Dimitriu yer alacak. “Palace of Nations”ta yer alacak görüşmelerde -şu ana kadarki bilgilere göre- Anastasiadis’e Mavroyannis, Kuros ve Kasulidis eşlik edecek.
    İkinci grup siyasi parti başkanlarından oluşacak. Grupta DİSİ Başkanı Averof Neofitu, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu,  DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas, Ekologlar Başkanı Haralambos Theopemptu, Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus ve DİPA Başkanı Marios Karoyan olacak.
   Üçüncü grup ise şu isimlerin yer aldığı hukukçulardan ve müzakere heyeti üyelerinden oluşuyor: Başsavcı Yorgos Savvidis, Tasos Conis, Tumazos Çelebis, Konstantinos Kombos, Kostas Paraskeva, Aris Konstantinidis, Ahillevs Emilianidis ve Hristina Yoannu. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 3 yıl Önce

Kim takar kim takar ukraynaya da güvence vermistiniz

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474